Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zdrowie

Norwegii grozi nowa epidemia. Liczba zakażeń gwałtownie wzrasta

Emil Bogumił

13 maja 2024 10:46

Udostępnij
na Facebooku
2
Norwegii grozi nowa epidemia. Liczba zakażeń gwałtownie wzrasta

Krztusiec może być szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) ostrzega przed możliwością pojawienia się nowej epidemii w Norwegii. Badacze zwracają uwagę, że nad fiordami gwałtownie wzrasta liczba zachorowań na krztusiec. Choroba może być szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci.
W kwietniu 2024 roku do MSIS (System Monitorowania Chorób Zakaźnych) zgłoszono 534 przypadki zakażenia krztuścem. Jest ich o 206 więcej niż w marcu. To najwyższa miesięczna liczba zarażonych od 2012 roku. Choroba występuje u osób we wszystkich grupach wiekowych. Jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt. W kwietniu zarejestrowano 17 zakażeń krztuścem wśród dzieci poniżej pierwszego roku życia. Troje z nich trafiło do szpitali.

FHI zaleca szczepienie

– Po prawie czterech latach bardzo małej zachorowalności na krztusiec w Norwegii obserwujemy obecnie gwałtowny wzrost zakażeń. Może to wskazywać, że wystąpi u nas epidemia – skomentowała na łamach Dagbladet Margrethe Greve-Isdahl, szefowa programu szczepień dzieci w FHI.

W kraju fiordów szczepienie przeciwko krztuścowi znajduje się w krajowym programie zdrowotnym. Zalecane jest dla wszystkich dzieci od trzeciego miesiąca życia. Dorosłym zaleca się przyjmowanie dawki odnawiającej odporność co 10 lat. Ma to zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby przede wszystkim wśród najmłodszych.
Niemowlęta chorujące na krztusiec zazwyczaj wymagają hospitalizacji.

Niemowlęta chorujące na krztusiec zazwyczaj wymagają hospitalizacji.Fot. Fotolia

Do najpopularniejszych objawów krztuśca należą kaszel, katar i utrzymująca się około tygodnia gorączka. Następnie zmieniają się w trwające do kilkudziesięciu dni napady świszczącego kaszlu. Okres choroby jest uciążliwy dla dorosłych, jednak zazwyczaj nie zagraża ich życiu. Może być jednak niebezpieczny dla dzieci. Ostatnia epidemia krztuśca w Norwegii wystąpiła w 2004 roku. Odnotowano wówczas około 6,7 tys. przypadków zakażeń.

Źródła: FHI, Dagbladet, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jossi

13-05-2024 19:26

Było więcej przybyszów zza Buga wpuścić, gdzie szczepienia nie są pod kontrolą. To samo grozi W Polsce. Nagły wzrost zachorowań po wybuchu wojny.
"o 15.03.2024 r. zarejestrowano 462 przypadki krztuśca. Dla porównania w analogicznym okresie 2023 r. stwierdzono 188 przypadków zachorowań.26 mar 2024"
www.gov.pl/web/psse-wieruszow/krztusiec--wzrost-zachorowan
Pretensje możemy mieć tylko do siebie

F@tality

13-05-2024 11:37

A wiec czekamy ma lokdałn…

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok