Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zdrowie

Norwegia wreszcie zatwierdza ten lek na mukowiscydozę. „Pacjenci na to czekali”

Natalia Szitenhelm-Smeja

28 maja 2022 13:30

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia wreszcie zatwierdza ten lek na mukowiscydozę. „Pacjenci na to czekali”

Proces dopuszczenia leku do użytku w Norwegii trwał długo. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa

Od czerwca szpitale będą oferować pacjentom chorym na mukowiscydozę terapię lekiem Kaftrio, informuje forum decyzyjne ds. nowych metod. Lek po długich negocjacjach dopuszczono do użytku w Norwegii.
Reklama
Po kilkumiesięcznych negocjacjach między Forum Decyzyjnym ds. Nowych Metod a koncernem farmaceutycznym Vertex norwescy pacjenci chorzy na mukowiscydozę będą mogli otrzymać lek Kaftrio, czytamy w informacji prasowej Forum.

Pacjenci na to czekali

- Bardzo się cieszymy, że osiągnęliśmy porozumienie z Vertex. Będzie to wiele znaczyło - przede wszystkim dla pacjentów, ale także dla ich krewnych i lekarzy. Wiemy, że wiele osób długo czekało na wprowadzenie tego leku - komentuje Inger Cathrine Bryne, przewodnicząca Forum, a także dyrektor generalna Helse Vest. 

TV2 informuje, że lek jest stosowany w ponad 20 krajach, w tym od ok. roku w Danii. Duńscy lekarze informują, że terapia Kaftrio przynosi ogromne efekty w walce z mukowiscydozą. Pacjenci przestają kaszleć, mają więcej energii, a także lepszy apetyt. Lekarze obserwują także wzrost czynności płuc danego chorego, występujący niemal natychmiast po rozpoczęciu terapii.
Proces dopuszczenia leku do użytku w Norwegii trwał długo, ponieważ Kaftrio to nowy preparat, nie ma jeszcze badań informujących o tym, jaki skutek jego stosowanie przynosi w dłuższym okresie. Jak jednak informuje TV2, lekarze - na podstawie obserwacji nagłego wzrostu czynności płuc - są przekonani o tym, że rokowania pacjentów cierpiących na mukowiscydozę poprawią się po otrzymaniu leku.

Mukowiscydoza, zwłóknienie torbielowate (z ang. CF) - najczęściej występująca choroba genetyczna u ludzi. W miarę jej postępowania następuje dysfunkcja różnych narządów wewnętrznych. Przyczyną choroby jest mutacja genu odpowiedzialnego min. za syntezę błonowego kanału chlorkowego CFTR. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe (głównie w układzie oddechowym, pokarmowym i rozrodczym). Mukowiscydoza objawia się przede wszystkim przewlekłą chorobą oskrzelowo-płucną oraz niewydolnością enzymatyczną trzustki z następowymi zaburzeniami trawienia i wchłaniania.~mukowiscydoza.pl

240 000 koron miesięcznie

Kaftrio w terapii stosuje się w połączeniu z innym lekiem o nazwie Kalydeco, informuje Agencja ds. Leków. Jeden miesiąc leczenia danego pacjenta z wykorzystaniem obu preparatów kosztuje ok. 240 000 NOK. Roczna terapia kosztuje więc prawie 2,9 mln NOK.
Legemiddelverket informuje, że połączenie preparatów znacznie poprawia jakość życia pacjentów.

Legemiddelverket informuje, że połączenie preparatów znacznie poprawia jakość życia pacjentów.Źródło: stock.adobe.com/standardowa

Szpitale będą mogły oferować terapię z wykorzystaniem Katrio od 1 czerwca 2022.
Beslutningsforum for nye metodar, Legemiddelverket, TV2 , Mojanorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok