Komunikat prasowy

Norwegia zatwierdza najdroższy lek świata. 20 000 000 koron za dawkę

Natalia Szitenhelm-Smeja

26 października 2021 08:35

Udostępnij
na Facebooku
4

Lek podaje się w formie zastrzyku. /zdjęcie ilustracyjne oasisamuel - stock.adobe.com/standardowa/Tylko do użytku redakcyjnego

Forum decyzyjne ds. nowych metod 25 października zaaprobowało wprowadzenie preparatu Zolgensma do leczenia rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). To najdroższy lek na świecie, a w kraju fiordów podanie jednej dawki będzie kosztować 20 milionów koron, informuje agencja prasowa NTB.
Reklama
- Podjęta dzisiaj decyzja jest wynikiem długiego procesu i dogłębnej oceny. [...] Osiągnięto rozsądny podział ryzyka, który umożliwia udostępnienie leku w Norwegii - mówi liderka Forum i dyrektor generalna Health West, Inger Cathrine Bryne, cytowana w komunikacie prasowym.

Najdroższy zastrzyk świata

Onasemnogene abeparvovec (Zolgensma) to preparat, który stosuje się w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni u dzieci, zalicza się do tzw. terapii genowych. Podaje się go w formie zastrzyku. W Unii Europejskiej terapia lekiem prowadzona jest od 2020 roku. W Norwegii jego podanie będzie odbywać się w Szpitalu Uniwersyteckim w Oslo.

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - ciężka choroba genetyczna polegająca na obumieraniu neuronów pobudzających mięśnie do skurczu. Ma wiele postaci o różnym nasileniu.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Pinto Pintoresko

31-10-2021 16:18

I to jest dobra wiadomość! W końcu ta kasa z ropy do czegoś dobrego też posłuży.

Pinto Pintoresko

31-10-2021 16:18

I to jest dobra wiadomość! W końcu ta kasa z ropy do czegoś dobrego też posłuży.

Violka22

27-10-2021 08:26

No pżeciesz napisane rze zatfierdzili lek to pomogom

Sławomir Baracz

26-10-2021 21:21

To czemu tym chorym nie pomogom tylko za takom kasę chanba wynaleźli gratulacje ale jak ktos niema to niech patrzom jak umiera niema sprawiedliwości

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram