Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zdrowie

Norwegia kupi szczepionki przeciwko małpiej ospie. Dostawy w czerwcu

Monika Pianowska

30 maja 2022 13:20

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia kupi szczepionki przeciwko małpiej ospie. Dostawy w czerwcu

Oficjalnie Norwegia nie ma odnotowanych przypadków zarażeń małpią ospą. stock.adobe.com/licencja standardowa

Dzięki współpracy z Unią Europejską do Norwegii trafią szczepionki przeciwko małpiej ospie. Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki, Karl Kristian Bekeng, potwierdza, że UE i kraj fiordów podjęły decyzję o wspólnym zakupie preparatów.
– Norwegia otrzyma część szczepionek, które planuje zakupić Unia Europejska. Dostaniemy je dzięki naszemu członkostwu w programie EU4Health – poinformował Bekeng w rozmowie z Norweską Agencją Prasową (NTB).

Dostawy już w czerwcu

Jak pisze szwedzka gazeta Dagens Nyheter, Unia kupi preparat Imvanex firmy Bavarian Nordic, a także lek Tecovirimat marki American Siga Technologies. Ta szczepionka jest już zatwierdzona do stosowania przeciwko ospie prawdziwej. Nie ma jednak pewności, jak dobrze chroni przed małpia ospą. Nie wiadomo jeszcze również, ile dawek szczepionek otrzyma Norwegia.
Niemniej, co potwierdza w rozmowie NRK Richard Bergström, szwedzki koordynator zaopatrzenia w szczepionki, Wspólnota wkrótce złoży zamówienia, a dostawy zarówno szczepionek, jak i leków powinny rozpocząć się już w czerwcu.
Najbardziej dokuczliwym objawem małpiej ospy są zmiany skórne.

Najbardziej dokuczliwym objawem małpiej ospy są zmiany skórne. Źródło: (zdjęcie poglądowe) Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Nie ma potrzeby masowych szczepień

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała 29 maja, że istnieją obawy związane z rozprzestrzenianiem się małpiej ospy, ale podjęto właściwe środki. Do tej pory potwierdzono ponad 250 przypadków w 16 krajach poza Afryką. Organizacja podkreśla, że ​​małpia ospa nie jest chorobą, którą ogół społeczeństwa powinien się martwić i nie istnieje potrzeba wdrażania masowych szczepień.
Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) uważa, że ​​osoby zarażone małpią ospą będą w stanie rozpoznać objawy. Choroba zaczyna się od gorączki, bólu mięśni i nudności,  następnie w ciągu kilku dni pojawia się wysypka.
Zarówno Dania, jak i Szwecja odnotowały przypadki małpiej ospy. FHI poinformował, że w Oslo między 6 a 10 maja przebywała osoba z objawami małpiej ospy. To cudzoziemiec, u którego rozpoznano chorobę po powrocie do domu. Oficjalnie jednak Norwegia nie ma odnotowanych przypadków zarażeń małpią ospą.
Źródła: NTB, NTK, Dagens Nyheter
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok