Zdrowie

Miały leczyć, okazały się rakotwórcze. Preparaty na serce wycofane z aptek

Monika Pianowska

13 lipca 2018 13:32

Udostępnij
na Facebooku

Składnik w produktach medycznych wycofanych z obrotu na dłuższą metę mógł okazać się rakotwórczy. MN

Decyzją Europejskiej Agencji Leków z 5 lipca dystrybucja kilkudziesięciu serii produktów farmaceutycznych zawierających w składzie valsartanum została wstrzymana. Substancja ta występuje powszechnie w lekach na nadciśnienie i niewydolność serca.
Ze sprzedaży z 22 krajów europejskich, w tym Norwegii i Polski, znikną środki pochodzące od chińskiego producenta Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd. Dokładne badania jakości wykazały bowiem, że główny składnik medykamentów był zanieczyszczony i na dłuższą metę mógłby się okazać rakotwórczy.

Może być deficyt

Zarówno polski Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF), jak i norweski Legemiddelverket potwierdziły w lipcowych komunikatach prasowych wstrzymanie obrotu głównie lekarstw na nadciśnienie tętnicze zawierających walsartan.

Według statystyk z 2017 roku nad fiordami mieszkało 130 tys. użytkowników tego typu środków, z czego 70 tys. właśnie zawierających wadliwy składnik. Na półkach aptek nie zobaczą oni w najblizszym czasie medykamentów, których pełna lista widnieje pod tym adresem. Legemiddelverket ostrzega jednocześnie, że w związku z problemem z zanieczyszczonym walsartanem wkrótce hurtownie mogą zacząć borykać się z deficytem w zaopatrzeniu, jeśli chodzi o preparaty na serce i nadciśnienie.
W przypadku polskich pacjentów sytuacja może się okazać trudniejsza, ponieważ i wykaz wycofanych ze sprzedaży leków jest znacznie dłuższy. Tymczasowo nie kupią m.in. Axudanu, Ivisartu czy Valtapu. Pełną tabelę opublikował i na bieżąco aktualizuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram