Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Półki aptek świecą pustkami. W hurtowniach brak podstawowych leków Aktualności
Monika Pianowska 11 czerwca 2018
15:22

Półki aptek świecą pustkami. W hurtowniach brak podstawowych leków

1
Skomentuj
Norweskie apteki i hurtownie przeżywają kryzys. Problemy z zakupem leków mogą mieć m.in. osoby cierpiące na nadciśnienie. MN
Coraz częściej norweskie apteki borykają się z brakami w zaopatrzeniu, przyznaje Legemiddelverket (odpowiednik polskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych). Przyczyną deficytu pewnych leków, a nawet ich substytutów, są problemy z produkcją i nabywaniem medykamentów w hurtowniach.
Szczególne powody do zmartwień mają osoby wymagające leczenia środkami na ciśnienie krwi i przemianę materii. Szpitale natomiast borykają się z brakami substancji miejscowo znieczulających, jednak gorsza sytuacja dotyczy popularnych lekarstw wypisywanych przez lekarzy pierwszego kontaktu w przychodniach.
Reklama

Brak środków na popularne dolegliwości

Zakupy w aptekach na terenie Norwegii powoli zamieniają się w loterię. Pacjenci coraz częściej mogą usłyszeć przy okienku, że poszukiwanego przez nich środka farmaceutycznego nie ma na stanie. Co więcej, zaopatrzenie podobnie ma się w przypadku alternatywnych lekarstw.

Urząd regularnie informuje na swojej stronie o spodziewanych brakach konkretnych medykamentów, przykładowo ostatnio wymienił Adalat Oros i Pranolol na nadciśnienie tętnicze, Montelukast na astmę czy Detrusitol SR wspomagający syndrom nadczynności pęcherza.
Legemiddelverket publikuje również dobre wieści dla pacjentów, m.in. kiedy kryzys dotyczący konkretnego leku zbliża się ku końcowi, przedstawia użytkownikom planowaną datę przywrócenia go na rynek. Tak było niedawno w przypadku długo oczekiwanego z powrotem w sprzedaży sztucznego hormonu dla osób cierpiących na niedoczynność tarczycy, Levaxinu.

Rekord już blisko…

Jeśli firma farmaceutyczna odnotowała brak dystrybuowanego leku, musi zgłosić ten fakt urzędowi. Od stycznia do końca maja Legemiddelverket otrzymało już 325 takich meldunków, podczas gdy w ciągu całego ubiegłego roku zgłoszeń o problemach z zaopatrzeniem było łącznie 358. Jednocześnie właśnie ta zeszłoroczna liczba stanowiła ogólny niepokojący rekord.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych tłumaczy, że deficyt niejednokrotnie wynika z problemów technicznych przy produkcji środków medycznych, która wymaga modernizacji. Często także wyprodukowane lekarstwa nie są dopuszczane na rynek z powodu niewystarczająco dobrej jakości, a dodatkowo na pacjentach odbijają się zmiany dokonywane w strukturach firm trudniących się dystrybucją leków.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
marcin sz
marcin sz 12-06-2018 18:47

tak tylko ze jednoczesnie SLV dopuszcza do obrotu zagraniczne opakowanie brakujacych lekow wiec szanowna P. Monika Pianowska prosze nie siac strachu wsrod rodakow cierpiacych na wymienione schorzenia i nastepnym razem przed napisaniem takiego artykulu prosze sie zapoznac z tematem....
legemiddelverket.no/nyheter/mangel-pa-pranolol-tabletter
legemiddelverket.no/nyheter/mangel-pa-detrusitol-sr
legemiddelverket.no/nyheter/mangel-pa-montelukast-teva-granulat

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas