Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Ubezpieczenie samochodu

w Norwegii

Wyceń bezpłatnie
Zdrowie

Jest wielkości szminki, może uratować przed zawałem. Teraz lek trafia na norweski rynek

Monika Pianowska

21 stycznia 2023 18:20

Udostępnij
na Facebooku
Jest wielkości szminki, może uratować przed zawałem. Teraz lek trafia na norweski rynek

Preparat ma być dostępny w aptekach od połowy lutego, bez recepty. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweski patent na przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego właśnie wchodzi na rynek i może się okazać przełomowy w przypadku reagowaniu na zawał serca. Lek Coxor firmy Asamedic trafi do sprzedaży w pierwszej kolejności do Norwegii.
Jak tłumaczy profesor kardiologii Dan Atar ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo Ullevål, pigułka może być trudna do połknięcia lub przeżucia na sucho, gdy pacjent odczuwa ból w klatce piersiowej, a woda nie zawsze jest łatwo dostępna. Ponadto tabletki potrzebują trochę czasu, aby rozpuścić się w żołądku i zacząć działać w organizmie. Coxor jest płynny i szybciej wchłania się w organizmie, pisze Atar w e-mailu do NTB.
Atar dodaje, że ​​można uznać za przełom, że obecnie taki lek można łatwo zdobyć we własnym zakresie. Jego zdaniem wiele osób powinno rozważyć jego zakup, nawet jeśli wcześniej nie miało problemów z sercem. Preparat ma być dostępny w aptekach od połowy lutego, bez recepty. Po uruchomieniu sprzedaży w Norwegii celem Asmedic jest dotarcie do jeszcze szerszego rynku.
Tabletki potrzebują trochę czasu, aby rozpuścić się w żołądku i zacząć działać w organizmie.

Tabletki potrzebują trochę czasu, aby rozpuścić się w żołądku i zacząć działać w organizmie.stock.adobe.com/licencja standardowa

Aby reagować szybciej

Lek składa się z małego pojemnika wielkości szminki, którego nakrętkę wypełnia ASA, aktywny składnik aspiryny, w postaci proszku. W buteleczce znajduje się również płyn rozpuszczający preparat wpadający do niego po zakręceniu nakrętki. W przeciwieństwie do wody ten płyn rozpuszcza ASA w ciągu zaledwie kilku sekund, mówią twórcy preparatu.
Badanie opublikowane w PubMed w październiku pokazuje że u osób, które wypiły ASA rozpuszczoną w płynie trzy minuty po spożyciu, jej poziom we krwi był nawet dwukrotnie wyższy w porównaniu do tych, które przyjęły aspirynę, rozgryzając tabletkę. Obecnie żucie pigułki jest zalecaną metodą jak najszybszego przyjęcia kwasu acetylosalicylowego w przypadku podejrzenia zawału serca.
– Znaczna część osób przechodzących zawał serca umiera w oczekiwaniu na pomoc lekarską. Dostęp do takiego rozwiązania [jak Coxor – przyp. red.] jest korzystny i będzie mógł ratować życie – mówi NTB Steinar Madsen z Norweskiej Agencji Leków. Poza Norwegią ASA istnieje jako kapsułki w płynie, ale są one mniej efektywne.
Źródła: forskning.no, Nettavisen, NTB
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok