Preparat ma być dostępny w aptekach od połowy lutego, bez recepty.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Norweski patent na przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego właśnie wchodzi na rynek i może się okazać przełomowy w przypadku reagowaniu na zawał serca. Lek Coxor firmy Asamedic trafi do sprzedaży w pierwszej kolejności do Norwegii.
Jak tłumaczy profesor kardiologii Dan Atar ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo Ullevål, pigułka może być trudna do połknięcia lub przeżucia na sucho, gdy pacjent odczuwa ból w klatce piersiowej, a woda nie zawsze jest łatwo dostępna. Ponadto tabletki potrzebują trochę czasu, aby rozpuścić się w żołądku i zacząć działać w organizmie. Coxor jest płynny i szybciej wchłania się w organizmie, pisze Atar w e-mailu do NTB.
Atar dodaje, że można uznać za przełom, że obecnie taki lek można łatwo zdobyć we własnym zakresie. Jego zdaniem wiele osób powinno rozważyć jego zakup, nawet jeśli wcześniej nie miało problemów z sercem. Preparat ma być dostępny w aptekach od połowy lutego, bez recepty. Po uruchomieniu sprzedaży w Norwegii celem Asmedic jest dotarcie do jeszcze szerszego rynku.
Tabletki potrzebują trochę czasu, aby rozpuścić się w żołądku i zacząć działać w organizmie.stock.adobe.com/licencja standardowa
Aby reagować szybciej
Lek składa się z małego pojemnika wielkości szminki, którego nakrętkę wypełnia ASA, aktywny składnik aspiryny, w postaci proszku. W buteleczce znajduje się również płyn rozpuszczający preparat wpadający do niego po zakręceniu nakrętki. W przeciwieństwie do wody ten płyn rozpuszcza ASA w ciągu zaledwie kilku sekund, mówią twórcy preparatu.
Badanie opublikowane w PubMed w październiku pokazuje że u osób, które wypiły ASA rozpuszczoną w płynie trzy minuty po spożyciu, jej poziom we krwi był nawet dwukrotnie wyższy w porównaniu do tych, które przyjęły aspirynę, rozgryzając tabletkę. Obecnie żucie pigułki jest zalecaną metodą jak najszybszego przyjęcia kwasu acetylosalicylowego w przypadku podejrzenia zawału serca.
– Znaczna część osób przechodzących zawał serca umiera w oczekiwaniu na pomoc lekarską. Dostęp do takiego rozwiązania [jak Coxor – przyp. red.] jest korzystny i będzie mógł ratować życie – mówi NTB Steinar Madsen z Norweskiej Agencji Leków. Poza Norwegią ASA istnieje jako kapsułki w płynie, ale są one mniej efektywne.
Źródła: forskning.no, Nettavisen, NTB