Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zdrowie

Godzina twojego życia może kogoś uratować. Jak zostać dawcą krwi w Norwegii?

Emil Bogumił

20 listopada 2022 08:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Godzina twojego życia może kogoś uratować. Jak zostać dawcą krwi w Norwegii?

Wszyscy dawcy oceniani są indywidualnie przez bank krwi. Fot. Pixabay

Jak wynika z badań, każde oddane pół litra krwi może uratować życie trzech osób. Jeden z najważniejszych dla człowieka płynów ma jednak krótki termin przydatności. Banki krwi muszą codziennie pozyskiwać nowe zasoby. Jak można wesprzeć je, mieszkając w Norwegii?
Główny program krwiodawstwa w Norwegii prowadzi Czerwony Krzyż. Do projektu rekrutuje się rocznie około 90 proc. dawców krwi z kraju fiordów. Oficjalna narodowa inicjatywa wystartowała 26 kwietnia 1996 roku. Pierwsze działania podejmowano już wcześniej – w 1960 roku. Powstało wówczas Centrum Krwi Norweskiego Czerwonego Krzyża. Z kolei pierwszy bank krwi powstał 12 lat wcześniej przy szpitalu Ullevål.

Większość krwiodawców w Norwegii rejestruje się do programu za pośrednictwem portalu GiBlod.no. Lokalni działacze pomagają się również zarejestrować do niego, współpracując z miejscowymi szpitalami. Bergen i Oslo dysponuje również autokarami przystosowanymi do bezpiecznego oddawania krwi.

Kto może zostać krwiodawcą w Norwegii?

Jak wynika z zasad przyjętych przez Centrum Krwi Norweskiego Czerwonego Krzyża, z założenia krwiodawcą może być każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 65 rokiem życia. Spełnione muszą zostać także warunki dodatkowe:

  • masa ciała powyżej 50 kg,
  • biegła znajomość języka norweskiego w mowie i piśmie,
  • posiadanie norweskiego numeru ubezpieczenia społecznego,
  • brak zagrożenia wynikającego z należenia do grupy ryzyka HIV, zapalenia wątroby lub innych chorób przenoszonych przez krew.

Działacze Czerwonego Krzyża zwracają także uwagę, że osoby zażywające leki muszą skontaktować się z bankiem krwi przed rejestracją. Z kolei potencjalni dawcy, którzy ukończyli 60 rok życia, a nie mieli wcześniej styczności z podobnymi działaniami, podlegają obowiązkowemu badaniu przez lekarza banku krwi.

Rejestracja w pełni online

Osoby, które pewne są spełnienia wszystkich warunków, mogą zgłosić chęć oddania krwi za pośrednictwem GiBlod.no. Na portalu znajduje się odpowiedni formularz. Osoby niezdecydowane lub niepewne stanu zdrowia mogą skontaktować się z bankiem krwi telefonicznie lub wypełnić krótką ankietę online. Arkusz zawiera kilka pytań, m.in. o zagrożenie chorobami oraz występowanie alergii.

Jak informuje norweski Czerwony Krzyż, w kraju funkcjonuje 30 banków krwi oraz 69 punktów poboru. W Norwegii funkcjonuje również Norweski Rejestr Dawców Szpiku Kostnego (Det norske benmargsgiverregisteret). Założenia programu są dużo bardziej wymagające. Kwalifikują się do niego jedynie osoby, które spełniają warunki dawcy krwi, a ich wiek nie przekracza 40 roku życia.

Źródła: Giblod.no, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

20-11-2022 22:50

..do max kolonko
..w wielu krajach EU rozdają gratis ..czekolade...gorzką?..tutaj nie wiem
. ..odpowiada?
...nie zrozumiałeś filozofii..honorowego krwiodawstwa..
Ps. mozesz zrobić to po pracy...hmm? ..a jazyk znajesz?...jezeli tak to czekolada czeka tam na ciebie..tylko deal ustal przed przed,źebyś nie zostsł z niczym..

marcin kolonko

20-11-2022 14:44

Ok ile dobrze kojarzę to nawet dnia wolnego od pracy nie ma. Oczywiście egenmelding można wykorzystać, ale myślę że jakieś małe profity z bycia dawcą powinny przysługiwać chociaż na zachwteu

czajon1976 czajon1976

20-11-2022 10:26

Biegła znajomość języka norweskiego w mowie i piśmie? Ktoś mi wytłumaczy dlaczego?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok