Zdrowie

Brexit może wywołać kryzys w norweskich aptekach. Zabraknie podstawowych leków

Monika Pianowska

08 października 2019 11:00

Udostępnij
na Facebooku
17

Na liście krajów korzystających obecnie z równoległego handlu lekami z udziałem Wysp znajduje się Norwegia. MN

Zakaz eksportu równoległego leków w Wielkiej Brytanii może doprowadzić do deficytu na norweskim rynku. Decyzję o wprowadzeniu ograniczeń w handlu równoległym środków medycznych podjęły 3 października brytyjskie władze, które zobowiązały się kontrolować hurtowników. Na listę wpisano do tej pory 24 pozycje.
Ponieważ Wyspy same doświadczają braków w magazynach i na aptecznych półkach, nie pozwolą sprzedawać za granicę podstawowych leków z importu przeznaczonych dla brytyjskich pacjentów. Na liście krajów korzystających obecnie z równoległego handlu z udziałem Wysp znajduje się Norwegia, a wśród leków objętych już zakazem eksportu pojawiły się m.in. hormony, środki przeciwzakrzepowe i przeciwgrypowe.
Reklama

Norwegia jest zależna od innych państw

Zdaniem Norweskiej Agencji Leków (Legemiddelverket), cytowanej przez VG, Wielka Brytania próbuje zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami opuszczenia Wspólnoty Europejskiej. W obliczu niepewnej sytuacji, jaką może spowodować na rynku farmaceutycznym Brexit, Legemiddelverket apeluje do rodzimych hurtowników o ostrożność w sprzedaży środków medycznych poza granice kraju fiordów, szczególnie że Norwegia sama boryka się z brakami w magazynach i bazuje na imporcie lekarstw z innych państw. Legemiddelverket obawia się, że inne kraje – jak Niemcy, Hiszpania, Francja czy Włochy – pójdą w ślady Brytyjczyków, co dla Norwegii będzie oznaczało kryzys.

Decyzja brytyjskich władz o zakazie eksportu równoległego może dotknąć w pierwszej kolejności tych norweskich pacjentów, którzy korzystają z auto-strzykawek z adrenaliną stosowanych w przypadku wstrząsu anafilaktycznego (silnej reakcji alergicznej), jak również leków rozrzedzających krew. W Norwegii są one sprzedawane pod nazwami EpiPen i Jext. Środki przeciwzakrzepowe zawierające rivaroxaban są natomiast dostępne w norweskich aptekach jako Xarelto.
Na liście importowanych leków objętych zakazem sprzedaży poza brytyjski rynek znalazły się ponadto liczne środki do terapii hormonalnej (np. z estradiolem), leki na nadciśnienie (jak Prazosin), przeciwwirusowe na grypę (Oseltamivir), zawiesina do wstrzykiwania w przypadku żółtaczki typu B. Wykaz, dostępny pod tym linkiem na stronie rządowej, jest na bieżąco aktualizowany.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan

11-10-2019 08:15

pozytywnazołza napisał:
cham napisał:
Oj, oj..............grochowkowa tojuz nawet zlosci od poblazania nie odroznia
Nie martw sie..
lecz chama od czlowieka tez umiem rozròznic.


Grochowa, z twoja wiedza i intuicja poznawcza jest ciezko. Wyrazy wspolczucia.

A tak dla odswiezenia wiedzy twojej:

CHAM:

1. ‘człowiek ordynarny, grubiański, nieokrzesany; gbur, prostak’; 2. pogardliwie ‘wieśniak’; 3. w gwarach ‘człowiek podły, nikczemny’; 4. również ‘chan tatarski’ (XVI-XVII w.).

Pochodzenie:
Hebrajskie imię postaci biblijnej, syna Noego, Chama, który niegodnie zachował się wobec swego ojca i został za to przeklęty, dało początek wyrazowi pospolitemu; w pol. występowało od XVI w. – pierwotnie na określenie ‘chłopa, wieśniaka’, lecz od XIX w. zaczęło dominować dzisiejsze podstawowe znaczenie tego wyrazu (‘prostak, gbur’).

Joanna Kuchnicka

09-10-2019 23:35

pozytywnazołza napisał:

wròżąc z fusòw,ze ja bede leczyc raka vit C??
Ty pewnie swoje dolegliwosci leczysz cudotwòrczym paracetem..


Paracetamol kontra antybiotyk na WSZYSTKO. Ciekawe co na to wskaźniki długości życia NO-PL? Masz wiedzę w temacie, czy jak zawsze piszesz bo pisać prawo ma każdy bez względu na ilość debilizmu w treści?

boj fra oszlo

09-10-2019 21:37

bartonlini napisał:
Amol jest do picia

...no to dobrze napisałem...skróciłem droge

bartonlini

09-10-2019 20:44

Amol jest do picia

boj fra oszlo

09-10-2019 20:21

...jest jeszcze Amol...na hemoroidy..
...Ps. dla nieuświadomionych podczas pijacko/pendlerowskich biesiad
...na większośc leków są recepty...ale to was nie dotyczy ,bo trzeba wziąść 1 dzień wolnego oraz zapłacić wklad własny za wizyte u lekarza..bajeczną równowartośc flaszki od przemyta* 150 kr
...a i wasz szefuncio nie będzie skłonny zapłacic za chorobowe...więć stąd ta niewiedza...z poddańskiego strachu...szefuncio wybije wam z głowy wszelkie choroby...
Ps.2 osobiście to zalecam coś na wstrzymanie...albo lewatywe...,,muzgu,,

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram