Wydarzenia

Dziś rozpoczyna się tydzień sprzątania plaż. Udział wezmą tysiące wolontariuszy

Natalia Szitenhelm-Smeja

11 września 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku

HNR cyklicznie organizuje sprzątanie Norwegii, nie tylko plaż./zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/schepniy

Od 11 do 19 września w Norwegii potrwa tydzień sprzątania plaż. Stowarzyszenie Hold Norge Rent informuje, że udział w krajowym dugnadzie weźmie tysiące ochotników.
Reklama
Hold Norge Rent, organizacja non-profit, która prowadzi działania przeciwko zaśmiecaniu Norwegii, już piąty rok z rzędu organizuje narodową akcję sprzątania plaż - Strandryddeuka.

Każdy może wziąć udział

W posprzątaniu plaż udział może wziąć każdy. Jak informuje HNR, ci, którzy partycypują w wydarzeniu po raz pierwszy, będą zdziwieni ilością zalegających w naturze odpadów. Stowarzyszenie przytacza dane, że w ciągu ostatniej dekady z norweskich plaż wolontariusze posprzątali aż 8 400 ton śmieci. 

Jednak organizacja zachęca również władze lokalne do udziału w akcji. Dzięki temu łatwiej będzie zorganizować miejscowe działania, a także zmobilizować mieszkańców danego obszaru do wniesienia swojego wkładu w czyste plaże.

Jak się przyłączyć?

Jeśli ktoś chce wziąć udział w dugnadzie, wystarczy, że zaopatrzy się w “sprzęt” potrzebny do pracy: rękawiczki i worki na śmieci. Może zacząć porządki tam, gdzie uzna, że są one potrzebne, jednak musi mieć na uwadze, żeby z wybranej lokalizacji łatwo było potem zabrać odpady. Stowarzyszenie prosi też, by szanować czyjąś własność prywatną, a także uważać na ptasie gniazda. 

Pomocna będzie również aplikacja, dzięki której można “wybrać” sobie sprzątany teren lub przyłączyć się do grupy innych wolontariuszy. Na ryddenorge można także zarejestrować swoją “ekipę sprzątającą”. Na mapkach zaznaczymy też sprzątany obszar, poinformujemy o wadze zebranych śmieci - wszystko po to, by po akcji można było podsumować, ile osób wzięło w niej udział, jaki teren posprzątano, a także, gdzie potrzeba zwiększyć wysiłki, by doprowadzić okolicę do porządku. HNR zaznacza, że rejestracja jest całkowicie dobrowolna, służy tylko do monitorowania całego projektu i jego skali.

Oprócz tego w wybranych sklepach w Coop Norge można odebrać bezpłatnie tzw. zestaw sprzątający, a potem dostarczyć tam zebrane odpady.
Akcję narodowego sprzątania plaż po raz pierwszy zorganizowano w 2011 roku. Zainteresowanie mieszkańców kraju fiordów wydarzeniem było tak duże, że postanowiono organizować je cyklicznie

Akcję narodowego sprzątania plaż po raz pierwszy zorganizowano w 2011 roku. Zainteresowanie mieszkańców kraju fiordów wydarzeniem było tak duże, że postanowiono organizować je cyklicznie Źródło: Hold Norge Rent/materiały prasowe

Dugnad to ważny element życia społecznego w Norwegii. Tzw. czyn społeczny, w ramach którego odbywa się np. sprzątanie osiedla czy pomoc sąsiedzka, to stały element codzienności w kraju fiordów. Lepiej nie próbować “wymigać się” z dugnadu - jest on co prawda z założenia dobrowolny, jednak dla Norwegów to prawdziwa świętość.

HNR cyklicznie organizuje sprzątanie Norwegii, nie tylko plaż. W marcu odbyło się np. wielkie krajowe sprzątanie po zimie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram