Dwa kalendarze w cenie jednego!

Kup teraz

Ostatnie sztuki!

Ubezpieczenia i odszkodowania

Must have na Święta – o tym musisz pomyśleć przed okresem świątecznym

info@multinor.no

25 listopada 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Must have na Święta – o tym musisz pomyśleć przed okresem świątecznym

Każdy chciałby spędzić okres świąteczny na spokojnie i bez stresu. Aby to osiągnąć, warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne. pixabay/CCO

Święta to czas, w którym wielu Polaków pracujących w Norwegii wraca do domu w Polsce, aby spędzić czas ze swoimi najbliższymi. W tym okresie powinieneś przede wszystkim pomyśleć o bezpieczeństwie swoim oraz swojej rodziny. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, o co musisz zadbać przed wyjazdem do domu na Boże Narodzenie.

Bezpieczeństwo twojej rodziny jest najważniejsze

Grudzień to odpowiedni czas, aby zadbać o ubezpieczenie zdrowotne dla siebie i swojej rodziny. Każdy chciałby spędzić okres świąteczny w spokojnej i bezstresowej atmosferze. Aby to osiągnąć, warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli pracujesz w Norwegii i tam też opłacasz składki społeczne, możesz rozszerzyć swoje ubezpieczenie zdrowotne na inny kraj EOG. Oznacza to, że nie dość, że jesteś ubezpieczony w kraju, w którym pracujesz i możesz korzystać tam z opieki zdrowotnej, to możesz również, wraz z rodziną, korzystać z opieki zdrowotnej w kraju zamieszkania twoich bliskich. Aby to osiągnąć, musisz złożyć wniosek o druk E-106. Przypominamy, że po uzyskaniu druku E-106 możesz korzystać z darmowej opieki medycznej w Polsce.
Reklama

Druki E-106 i E-109

Druk E-106 można zamówić albo tylko dla siebie, albo dla siebie i dla rodziny. Jeżeli chciałbyś zapewnić darmową opiekę zdrowotną tylko swojej rodzinie, możesz złożyć wniosek o druk E-109. Warto wiedzieć, że druki te nie wymagają obszernej dokumentacji, którą trzeba załączyć do podania.  

Dokumenty, które należy załączyć do druków, różnią się w zależności od tego, czy osoba wnioskująca jest zatrudniona, czy prowadzi własną działalność gospodarczą w Norwegii. 

Dokumentacja dla pracowników firm:
  • dokument tożsamości,
  • umowa o pracę,
  • *zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy, jeżeli umowa o pracę jest starsza niż rok.
 Dokumentacja dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą:
  • dokument tożsamości,
  • wypis z brreg.no o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Zadbaj o bezpieczną podróż do domu i pobyt w Polsce – karta EKUZ

Okres świąteczny niestety jest okresem wzmożonej liczby wypadków. Wszyscy wracający do domu spieszą się, aby jak najwięcej czasu spędzić z najbliższymi. Wracając do domu, pomyśl przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. Zwłaszcza jeśli wracasz do domu z Norwegii drogą lądową, przejeżdżając jednocześnie przez inne kraje poza Norwegią i Polską. W takiej sytuacji bezpieczeństwo zapewni ci karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta EKUZ zapewnia opiekę medyczną w razie nagłych, niespodziwanych wypadków. Warto wiedzieć, że obowiązuje ona we wszystkich krajach EOG oraz Szwajcarii.  

Kartę EKUZ zamówić można na dwa sposoby, w zależności od tego, jaki masz numer personalny w Norwegii:
– Osoby z D-nummerem (tymczasowym numerem personalnym) mogą zamówić kartę EKUZ, dzwoniąc bezpośrednio do HELFO lub wysyłając maila z prośbą o kartę.
– Osoby z Fødselsnumemrem (stałym numerem personalnym) mogą zamówić kartę EKUZ elektronicznie.

Zamawianie karty EKUZ nie wymaga żadnej dodatkowej dokumentacji. Pamiętaj, że zarówno karta EKUZ, jak i druki E-106 i E-109 przychodzą na adres zarejestrowany w Norweskim Rejestrze Ludności (Folkeregisteret), więc jeżeli nie masz pewności, czy twój adres jest aktualny, sprawdź to i ewentualnie zaktualizuj. Tu możesz przeczytać więcej o zmianie adresu

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Osoby mające pytania na temat bezpłatnej opieki medycznej w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Paweł Z.

25-11-2018 12:49

Kup se ubezpieczenie pod choinkę. Ta strona to dno, a innwj dla Polaków w Norwegii nie ma. Już lepiej żyć w niewiedzy niż stawać sie głupszym.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram