Na zdjęciu: Park Narodowy Forlandet.
Fot. Autorstwa Per Harald Olsen – User Perhols on no.wikipedia - no.wikipedia, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1123417
Każdy obszar w Norwegii, wyróżniający się niezwykłym krajobrazem, ekosystemem i innymi elementami charakterystycznymi, może liczyć na status parku narodowego. Tego typu lokalizacji jest w kraju fiordów 47. Które z nich należy zobaczyć, wyruszając w podróż po kraju fiordów?
Spośród 47 parków, siedem znajduje się na Svalbardzie, a pozostałe w kontynentalnej części państwa. Najsłynniejszym z nich jest Rondane, czyli najstarszy tego typu obszar w Norwegii. Lokalizacja trafiła pod ochronę państwa 21 grudnia 1962. Sąsiaduje z kolejnym znanym parkiem narodowym – największym w kraju Jotunheimen. Jak prezentuje się pozostałe 45 chronionych obszarów w Norwegii?
1. Park Narodowy Forlandet
Forlandet przyciąga bliskością zwierząt i licznymi pamiątkami z ubiegłych stuleci. Lokalizacja stanowi ochronę dla wielu kolonii morsów oraz podlegającej ochronie foce pospolitej. Zalicza się go do obszarów ostoi ptaków IBA. Oznacza to, że na jego terytorium mieszkają ptaki zagrożone wyginięciem lub szczególnie cenne dla ekosystemu.
Mors znajduje się m.in. w logo parku.
Autorstwa Jerzy Strzelecki - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3158015
Park Narodowy Forlandet zlokalizowany jest w archipelagu Spitsbergen. Obejmuje Ziemię Księcia Karola i przylegające do niej wody. Poza niezwykłymi krajobrazami i niespotykanymi zwierzętami przyciąga pozostałościami po działalności norweskich i rosyjskich myśliwych i wielorybników. Najstarsze pamiątki sięgają XVIII wieku.
2. Park Narodowy Lofotodden
Lofotodden jest jednym z najmłodszych parków narodowych w Norwegii. Otrzymał status w lipcu 2018 roku. Największe wrażenie w niezwykłym obszarze robią skały i pozostałości po społecznościach żyjących na wyspie w epoce kamienia, m.in. liczące 3000 lat rysunki naskalne w Kollhellaren i Bukkhammerhola. Można także zaobserwować kolonie ptactwa: mewy różowej, bielika i orła przedniego.
Główną atrakcją parku są niezwykłe wybrzeża i góry wyłaniające się z wody.
Fot. Hans Olav Lien, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Pomysłodawcy stworzenia parku zwracają uwagę, że Lofotodden posiada jedno z najbardziej spektakularnych i wyjątkowych wybrzeży na świecie. Obszar chroniony zajmuje 86 kilometrów kwadratowych na lądzie i 13 na morzu. Znajduje się na południowym wschodzie wyspy Moskenesøya na archipelagu Lofoten.
3. Park Narodowy Dovrefjell-Sunndalsfjella
Dla Dovrefjell typowe jest bogactwo flory i fauny. Możemy tu spotkać rzadkie okazy roślin oraz torfowiska. Na terenie parku najcenniejsze są zwierzęta. Występują tu m.in. dziko żyjące stada reniferów górskich. Norwegowie starają się także odbudować na tym obszarze populację lisów polarnych. W zróżnicowanym krajobrazie spotkać możemy rosomaka oraz wiele gatunków ptaków. Dovrefjell słynie z jedynej europejskiej populacji piżmowoła. Można je oglądać podczas specjalnie organizowanych wycieczek.
Wyjątkowość parku zauważalna jest latem i zimą.
Fot. Frankemann, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Park Narodowy Dovrefjell-Sunndalsfjella graniczy z popularniejszymi Jotunheimen i Rondane na granicy prowincji Hedmark i Oppland. Charakteryzuje się niezwykle urozmaiconym krajobrazem. Wysokie góry i wodospady na zachodzie kontrastują z płaskowyżem na wschodzie. W skład parku wchodzą góry Dovre. Dla wielu Norwegów są one bardzo ważnym symbolem jedności narodu. Dawne norweskie przysłowie brzmi: „Będziemy zjednoczeni trwać, dopóki Dovre będą stać”.
4. Park Narodowy Jostedalsbreen
Jostedalsbreen charakteryzuje widok majestatycznych fiordów ze znajdującymi się obok dolinami, piękno fauny i flory, tradycyjne farmy z krajobrazem rolniczym oraz jałowe, wysokie góry i lodowce. Jostedalsbreen jest największym lodowcem w kontynentalnej Europie. Tuż obok podziwiać można dolinę Jostedal oraz wioskę o tej samej nazwie, liczącą zaledwie czterystu mieszkańców. Na obszarze chronionym żyją niedźwiedzie brunatne, jelenie i łosie, a cały teren porastają olchy, sosny i brzozy.
W parku odnajdą się przede wszystkim miłośnicy zimy.
Fot. Pixabay
W 2009 roku po drugiej stronie doliny Jostedal utworzono Park Narodowy Breheimen. Oznacza to, że cała okolica objęta jest ochroną. Lodowiec zajmuje aż 480 kilometrów kwadratowych, a jego wysokość przekracza 2000 metrów nad poziomem morza. Czapa rozciąga się na długość 60 kilometrów. Każda osoba, która chce zwiedzić Park Narodowy Jostedalsbreen, musi udać się do Sogn og Fjordane na zachodnim wybrzeżu południowej Norwegii.
5. Park Narodowy Hardangervidda
Ochrona Hardangervidda rozpoczęła się w 1970 roku. Niepowtarzalność tego parku narodowego wynika m.in. z ubogiej roślinności i niewielu gatunków zwierząt, które żyją na jego obszarze. Rząd zdecydował się wpisać lokalizację na listę terenów chronionych przez wzgląd na niezwykły krajobraz i wyjątkowe elementy przyrody nieożywionej. W Hardangervidda znajdziemy m.in. Język Trolla, wodospad Vorfingfoss, sady, wrzosowiska oraz wyjątkowe muzea i centra przyrodnicze.
Park przyciąga pięknem przyrody i obecnością centrów edukacyjnych.
Fot. CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=135377
Hardangervidda jest największym płaskowyżem w Europie. Żyją na nim największe stada dzikich reniferów na Starym Kontynencie. Park Narodowy położony jest 200 kilometrów na zachód od Oslo. Stanowi dla Norwegów jedną z najważniejszych lokalizacji w kraju.
Wyprawa do jednego z 47 norweskich parków narodowych to przygoda dla samotnych podróżników, rodzin z dziećmi oraz fanów aktywnego wypoczynku. Będzie także okazją do złapania chwili oddechu od zgiełku miasta. Władze wyszły wędrowcom naprzeciw. W każdym parku narodowym, poza wyznaczonymi szlakami, można organizować biwaki. Te będą idealnym dopełnieniem wielogodzinnej wędrówki po górach, lodowcach i płaskowyżu.
Reklama