Niedawna ankieta dla UNICEF Norge pokazuje, że połowa norweskich rodzin z dziećmi uważa, że gorsze finanse będą miały negatywny wpływ na wakacje.
Fot. materiały prasowe UNICEF Norge
Ceny biletów lotniczych, hoteli i atrakcji turystycznych są droższe niż w poprzednich latach, zwracają uwagę mieszkańcy kraju fiordów. Pogarszająca się sytuacja finansowa większości z nich doprowadziła do zmiany planów wakacyjnych. – Słaba korona sprawia, że wakacje za granicą będą niezwykle drogie – twierdzi Frende Forsikring, norweska firma ubezpieczeniowa.
– Od zeszłego roku Europa odnotowała znaczną podwyżkę cen. Za nasze korony otrzymujemy zdecydowanie mniej. Słaby kurs jest dodatkowym obciążeniem – komentuje Petter Lassen, dyrektor ds. szkód podróżnych w Frende Forsikring. Firma korzysta z pracy agencji badawczej Norstat, która przeprowadziła sondę na próbie 1000 Norwegów. Wynika z niej, że 56 proc. osób zmieniło wakacyjne plany:
- 33 proc. będzie podróżowało mniej przez wzgląd na wzrost cen,
- 11 proc. zostanie w domu i zrezygnuje z podróżowania,
- 9 proc. zrezygnuje z podróży za granicę,
- 44 proc. nie zmieni planów wakacyjnych.
Sytuacja pogarsza się od wybuchu pandemii
Badania dotyczące wyjazdów wakacyjnych przeprowadziła także agencja Friends Survey. 50 proc. badanych zwróciło uwagę, że od wybuchu pandemii koronawirusa bardziej koncentruje się na wakacjach w kraju niż za granicą. Jedna na trzy osoby stwierdziła, że od 2020 roku nie wyjechała do innego państwa. W 2023 sytuacja nie zmieni się przez wzgląd na niski kurs korony oraz pogłębiającą się inflację. – Także w Norwegii wzrosły ceny noclegów, podróży, restauracji i atrakcji. W kraju unikniemy strasznego kursu korony, ale i tak musimy ograniczać wakacyjne plany. 31 proc. pytanych stwierdziło, że już w ubiegłym roku wysokie ceny przeszkodziły w urlopie – zaznaczył Petter Lassen.
W trakcie pandemii koronawirusa szczególnie wzrosło zainteresowanie krajową turystyką.Fot. stock.adobe.com/licencja standardowa
Tracą rodziny z dziećmi
Kwestię wyjazdów podczas nadchodzących wakacji zbadał także norweski oddział UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci). Organizacja zwraca uwagę, że blisko 60 proc. osób o najniższych dochodach obawia się o możliwość zapewnienia dzieciom przyjemnych wakacji. W grupie gospodarstw domowych o najlepszych zarobkach, 34 proc. z nich wskazało, że pogorszenie sytuacji finansowej negatywnie wpłynie na możliwości zorganizowania urlopu oraz wypoczynku dla najmłodszych.
– To, że osoby o najniższych dochodach mają trudności, nie jest już zaskakujące. To właśnie one najbardziej boją się lata. Większości trudno jest zapewnić swoim dzieciom przyjemne wakacje. Jednak w tym roku obserwujemy również lekką tendencję, że więcej osób, nawet w grupach o wyższych dochodach, obawia się, że lato może być trudne – zwraca uwagę Kristin Oudmayer, dyrektor UNICEF Norge ds. praw dziecka i zrównoważonego rozwoju.
– Jeśli planujesz w tym roku urlop, a nie dokonałeś jeszcze rezerwacji, doradzamy zostać w domu. Ceny żywności i wakacyjnych atrakcji zdecydowanie wzrosły od ostatniego roku. Musimy zastanowić się, czy nasz budżet pozwoli na wakacyjny wyjazd – podsumowuje sytuację ubezpieczalnia.
Źródła: Frende Forsikring, UNICEF Norge, MojaNorwegia.pl
Reklama
19-06-2023 18:11
4
0
Zgłoś
19-06-2023 17:38
0
-1
Zgłoś
19-06-2023 10:59
5
0
Zgłoś
19-06-2023 06:40
6
0
Zgłoś