Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Podniebna trasa widokowa w Oslo: spacer 15 metrów nad ziemią

Maja Zych

13 października 2017 11:40

Udostępnij
na Facebooku
Podniebna trasa widokowa w Oslo: spacer 15 metrów nad ziemią

Tak wygląda jedno z miejsc do odpoczynku na Stovnertårnet. screenshot: Vårt Oslo / Roy Tjomsland

W środę 11 października otwarto w Oslo niezwykłą trasę widokową, Stovnertårnet, która rozciąga się 15 metrów nad ziemią. Podniebna ścieżka ma 260 metrów długości i zlokalizowana jest w dzielnicy Stovner.
Inwestycja została zrealizowana przy współpracy rządu i gminy Oslo i sfinansowana z budżetu przeznaczonego na rozwój wschodnich dzielnic stolicy. Koszt budowy wyniósł 24 miliony koron.

Niezwykłe widoki

Z trasy Stovnertårnet rozciągają się niezwykłe widoki na dzielnicę Stovner i wzgórza Groruddalen, a na horyzoncie zobaczyć można także Oslofjorden. Rada Miasta podkreśla, że dzięki podniebnej trasie piękno tej części Oslo zostanie uwydatnione i udostępnione dla mieszkańców całej stolicy. Liczą także, że stanie się to lokalna atrakcja, która przyciągnie turystów, zarówno tych młodszych, jak i starszych.
Trasę pozbawiono schodów, dlatego dostać się do góry będą mogły także osoby poruszające się na wózkach. Na tarasie znajdą się też miejsca do odpoczynku oraz lornetki, a dzięki specjalnemu oświetleniu ze Stovnertårnet będzie można korzystać także wieczorami.

Miejsce z historią

Stovnertårnet mieści się wśród wielu pamiątek kulturowych. Tuż przed nią przebiega droga Oldtidsveien, która w średniowieczu służyła pielgrzymom udającym się do Nidaros, czyli obecnego Trondheim. Niedaleko znajduje się też – zachowana jeszcze z epoki brązu – sztuka skalna, typowa dla Skandynawii.
Z tego powodu oprócz trasy widokowej planowana jest także budowa centrum naukowego, które miałoby powstać we współpracy z miejskim antykwariatem, i nauczać na temat historii Oslo od epoki lodowcowej po dzień dzisiejszy.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok