Turystyka

Od dawna nie odwiedzałeś Polski? Te miejsca musisz zobaczyć

Emil Bogumił

12 czerwca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Sopot jest najpopularniejszym polskim kurortem. Fot. Fotolia

Polska jest pełna miejsc, które warto zobaczyć. Nad Wisłą każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno miłośnicy morza, gór, jak i miasta. Na przestrzeni ostatnich lat część z nich zmieniła się nie do poznania. Na jaką podróż zdecydować się, gdy dawno nie odwiedzaliśmy ojczyzny?
Wiele polskich miast zmienia się z dnia na dzień. Lokalne inwestycje bardzo często skupiają się na poprawie atrakcyjności okolicy. Dzięki temu mogą liczyć na przyciągnięcie dużej liczby turystów. W wyniku kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa, polskie samorządy liczą, że brak zagranicznych przyjezdnych nadrobią polskimi odwiedzającymi. Które miejsca warto zobaczyć, wybierając się na wakacje 2020? Jak odmieniły się popularne polskie miasta?

1. Trójmiasto

Gdańsk, Sopot i Gdynia to miasta, które coraz więcej zysków czerpią z turystyki. Należą również do grupy, która potrafiła sporo zyskać na korzystaniu z funduszy europejskich. Wiele tzw. miejsc wstydu zostało zamienionych w m.in. nowoczesne biurowce. Na wyróżnienie zasługuje także centrum Sopotu. Lokalizacje po budkach z goframi, kurczakach z rożna i kebabami odnowiono tak, że kurort zyskał nowy, europejski wygląd.
Plac Przyjaciół Sopotu zdobią nowoczesne budynki i estetyczne ogródki.
Plac Przyjaciół Sopotu zdobią nowoczesne budynki i estetyczne ogródki. Fot. Mister No / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

2. Zamość

Wakacje 2020 mieliście spędzić we Włoszech? Nie wytrzymacie bez lipcowego widoku stylowych kamieniczek? Nic straconego! Wybierzcie się do Zamościa. Tutejsze Stare Miasto zbudowano na wzór idealnej włoskiej miejscowości. Północna perła renesansu może zaskoczyć każdego niezwykłym ratuszem, rynkiem oraz kolorowymi kamienicami. Lokalne zabytki nie zostały zniszczone podczas drugie wojny, co w połączeniu z regularnymi pracami renowacyjnymi, stanowi idealny powód, by Zamość stał się celem naszej podróży.

3. Śląsk Cieszyński

– Jedziemy w góry czy nad morze? – wybrzmiewa w większości polskich domów podczas planowania wakacji. Najpopularniejszym kierunkiem na południu jest zazwyczaj Zakopane. Warto jednak zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i odważyć się na zmiany. Idealną alternatywą może okazać się podróż na Śląsk Cieszyński. Okoliczne miejscowości – Cieszyn, Wisła, Szczyrk czy Ustroń – zapewnią atrakcje dla fanów miejskich zabytków oraz górskich wędrówek. Dla siebie znajdą coś również fani sportu.
Jedna z cieszyńskich ulic.
Jedna z cieszyńskich ulic. Fot. CC BY-NC-SA 4.0 Piotr Bieniecki / www.fototeo.pl

4. Toruń i Bydgoszcz

Bydgoszcz i Toruń to dwie od lat rywalizujące ze sobą miejscowości. Potrafią jednak przymknąć oko na dawne konflikty, by przyciągnąć turystów. Podróży do dwóch najważniejszych miast województwa kujawsko-pomorskiego nie zaliczymy do popularnych ostatnio city breaków. W Toruniu, mieście Mikołaja Kopernika i pierników, musimy nastawić się na aktywne zwiedzanie gotyckich zabytków i aktywne uczestnictwo w pieczeniu lokalnych specjałów z przyprawami korzennymi. Znudzenie antykami możemy odreagować na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej – zielonym i kulturalnym centrum tej części Polski.
Wyświetl ten post na Instagramie.

08062020 12301237

Post udostępniony przez (@deesrewolfnus)

5. Wolin

Wolin, czyli nadwiślańskie połączenie… Słowian i wikingów. Na najpopularniejszej wyspie w Polsce znajduje się Jomsborg, czyli Centrum Słowian i Wikingów. Wycieczka może okazać się idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi oraz dla fanów historii. Przy okazji można udać się do Wolińskiego Parku Krajobrazowego lub skorzystać z innych atrakcji, której pełno jest w okolicy.
Jedna z panoram wyspy Wolin.
Jedna z panoram wyspy Wolin. Fot. Radosław Drożdżewski / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)
W dobie epidemii koronawirusa Polska może okazać się idealną alternatywą dla wakacji w innych częściach Europy. Znaleźć tu można coś dla fanów gór, plaży i miejskich wędrówek. Szczególnie warto odwiedzić miasta, w których nie było się kilkanaście lat. W ostatnim czasie wiele z nich przeszło niesamowite metamorfozy.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram