Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Turystyka

Obok Wielkiego Kanionu i szczątków dinozaurów: norweski wąwóz wśród 100 geologicznych perełek świata

Monika Pianowska

29 października 2022 17:51

Udostępnij
na Facebooku
Obok Wielkiego Kanionu i szczątków dinozaurów: norweski wąwóz wśród 100 geologicznych perełek świata

Jutulhogget to rezerwat przyrody zarządzany przez Administratora Państwowego z Innlandet. stock.adobe.com/licencja standardowa

Jutulhogget, 2,4 kilometrowy norweski wąwóz, znalazł się na liście stu najważniejszych zabytków geologicznych świata. Zdaniem autorów rankingu wszystkie mają duże znaczenie dla zrozumienia historii Ziemi.
Aby dana formacja została uznana godnym reprezentantem światowego dziedzictwa, musi zostać wybrana przez Międzynarodową Unię Nauk Geologicznych (IUGS) i między innymi uznana naukowo na arenie międzynarodowej. Jutulhogget spełnił te wymagania.

Naukowcy dokonali selekcji

Ponad 200 ekspertów z prawie 40 krajów i dziesięciu organizacji zgłosiło kandydaturę geostanowisk. 181 obiektów z 56 krajów zostało ocenionych przez 33 międzynarodowych ekspertów. Wybrano pierwszych 100. Wśród z nich znalazł się zlokalizowany w Alvdal i Rendalen (Østerdalen) wąwóz.
Jutulhogget to rezerwat przyrody zarządzany przez Administratora Państwowego z Innlandet. Wąwóz ma 2,4 kilometra długości i 140 metrów głębokości i jest tym samym jednym z najdłuższych takich formacji północnej Europy.
Jutulhogget to rezerwat przyrody zarządzany przez Administratora Państwowego z Innlandet.

Jutulhogget to rezerwat przyrody zarządzany przez Administratora Państwowego z Innlandet.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Przyciągnie turystów?

Norges geologiske undersøkelse (NGU) donosi, że norweski reprezentant znajduje się na ekskluzywnej liście w towarzystwie m.in. szczątków kopalnych dinozaurów z Kanady, pierwszych dowodów wczesnego rozwoju przodków człowieka z Tanzanii, morskich skał ze szczytu Mount Everest, Wielkiego Kanionu w USA czy lodowca Perito Moreno w Argentynie.
Formacja Jutulhogget powstała tuż po ostatniej epoce lodowcowej, około 10 400 lat temu.
– Ogromne ilości wody spływały z Østerdalen w kierunku Tylldalen. Zdołały wydrążyć skały i stworzyć ogromny pomnik geologiczny, który jest tam obecny do dziś – mówi badacz Fredrik Høgaas NGU.
Ma nadzieję, że wyróżnienie zostanie wykorzystane do przyciągnięcia większej liczby turystów do Jutulhogget. Burmistrz Alvdal Mona Murud popiera propozycję, aby zapewnić więcej udogodnień dla odwiedzających.
Lista stu geologicznych perełek trafi do jubileuszowej księgi, którą zostanie zaprezentowana podczas obchodów Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych (IUGS) w Zumaia w północnej Hiszpanii w dniach 25-28 października. Tłem było 60-lecie IUGS.
Źródła: NRK, Norges geologiske undersøkelse
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok