Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Śnieżna Norwegia w różnych odsłonach – propozycje zimowych wycieczek

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

29 stycznia 2016 15:08

Udostępnij
na Facebooku
Śnieżna Norwegia w różnych odsłonach – propozycje zimowych wycieczek

Zimowy trekking fotolia.pl - royalty free

Wędrówki w czasie norweskiej zimy niosą za sobą wiele wyzwań, warto jednak zdobyć się na kilka wyrzeczeń, ponieważ wspomnienia zobaczonych po drodze krajobrazów zostają w pamięci na zawsze.

Trekking w śnieżnych butach - Lyngsalpene

Lyngsalpene to co roku cel wielu miłośników górskich wędrówek z całego świata. Piękne góry zachwycają o każdej porze roku. W biurach turystycznych np. w pobliskim Tromsø można zdobyć informacje na temat możliwych tras, po których można się poruszać na tym terenie. Ciekawą propozycją na nietypowy zimowy trekking w pięknych górach położonych w regionie Troms jest wybranie się tam wraz ze śnieżnymi butami! Zdecydowanym plusem takiej wycieczki jest to, że ustalone trasy zwykle są krótkie, a przejście wyznaczonej drogi zajmuje około trzech godzin. Najczęstszym miejscem startu jest Djupvik, skąd dochodzi się się punktu widokowego w Hammarsletta w Kåfjord. Dodatkową zaletą wycieczki w „śniegowych butach” jest fakt, że aby wziąć w niej udział nie trzeba mieć dużego wcześniejszego doświadczenia z wędrowaniem w zimowych warunkach. Specjalne obuwie ułatwia pokonywanie zimowej trasy.

Zanim wybierzemy się w te góry warto jednak sprawdzić dostępność lokalnego przewodnika, który wskaże nam najlepsze trasy dostosowane do predyspozycji maszerujących oraz pomoże w kwestii wypożyczenia odpowiedniego sprzętu potrzebnego do przebycia zimowego szlaku.

Do tradycyjnych trekkingowych spacerów teren Lyngen Alps nadaje się najbardziej w od połowy czerwca do września.
Turyści wędrujący na śniegowych butach
Turyści wędrujący na śniegowych butach Źródło: tourinlyngenalps.no

Femundsmarka – cisza, spokój i zabytkowe Røros

Na ten rejon warto zarezerwować sobie kilka dni oraz zaopatrzyć się w dobre narty i poprosić o pomoc lokalnego przewodnika. Jednym z bardziej malowniczych szlaków w tej części Norwegii jest droga z Svukuriset do Røros, która wiedzie przez łagodne tereny otoczone zamarzniętymi jeziorami i sosnowym lasem. Na przebycie tej trasy dobrze zarezerwować sobie około tygodnia. Jednak zdecydowanie warto poświęcić czas i doświadczyć zimowego piękna, leżącego tuż przy granicy ze Szwecją, Femundsmarka Nasjonalpark.

Zimowa wycieczka po parkach narodowych

Dobrą propozycją na weekendowy wypad dla osób, które lubią wyzwania i zapierające dech w piersiach widoki, będzie na pewno zimowy wyjazd do Langsua Nasjonalpark w Oppland. Narciarską wędrówkę można rozpocząć z Synstgardsætra, skąd czeka nas około 8 km trasy do Vestfjellhytta, chatki w której można przenocować. Następnego dnia można znów wrócić do punktu startowego, zahaczając jeszcze o piękne, skute lodem Hornsjøen.

Jeżeli mamy nieco więcej czasu, warto odwiedzić zimowe Jotunheimen. Tu również nie obejdzie się bez nart i dobrej kondycji. Popularną, liczącą prawie 80 km, zimową trasą w tym rejonie jest tzw. Høgruta. Szlak rozpoczyna się w Gjendesheim, a kończy w Krossbu. Najwytrwalsi mogą po drodze spróbować zdobyć najwyższy szczyt Norwegii czyli Galdhøpiggen. Na pokonanie całej drogi poświęca się zwykle około 5-7 dni.

Kvisteruter - szlaki oznaczane gałązkami

Aby cieszyć się pięknymi zimowymi widokami wcale nie trzeba jechać daleko na północ. Jeżeli pogoda dopisuje, na południu Norwegii również odnajdziemy ciekawe, zimowe szlaki turystyczne. Co roku, tysiące kilometrów tras jest oznaczanych różnymi kolorami. Jeżeli na trasie zobaczymy drzewo z namalowanym czerwonym pasem oznacza to, że nasz szlak wiedzie przez zamarznięte jezioro. Jeżeli jednak będzie to kolor niebieski – droga omija tego typu tereny.

Ciekawostką może być również fakt, że niektóre górskie trasy są zimą oznaczane... gałązkami wbitymi w śnieg. Takie szlaki noszą nawet specjalną nazwę „kvisteruter” i najwięcej miłośników trekkingu odwiedza je w marcu, szczególnie w okolicach Wielkanocy. Tegoroczną mapkę z oznaczonymi trasami znajdziemy pod tym linkiem.
Kvisteruter - szlaki oznaczane gałązkami
Kvisteruter - szlaki oznaczane gałązkami Źródło: ut.no

Spróbuj lodowej wspinaczki!

Jeżeli szukacie mocnych wrażeń i liczycie na duże skoki adrenaliny, to w zimowym czasie możecie spróbować sportu, który nazywa się „ice climbing” i polega na wspinaniu się po zamarzniętych pionowych powierzchniach pokrytych lodem – takich jak np. lodospady. Norwegia ma na tym polu dużo do zaoferowania. Najlepszymi miejscami do uprawiania tego typu aktywności jest Rjukan, Stryn czy Jostedalsbreen.

Jak przygotować się do zimowej wycieczki?

Wszystko zależy od długości trasy, którą chce się pokonać i rodzaju aktywności jaką będziemy wykonywać. Niektóre zasady są jednak uniwersalne. Przed wybraniem się w długą trasę, dobrze jest podnieść trochę swoją wydolność i wytrzymałość – np. wybierając się na długie spacery podczas których będziemy mieli okazję pokonywać wzniesienia, lub ćwicząc na ściance wspinaczkowej jeśli chcemy spróbować „ice climbingu”. Planując wycieczkę oszacujmy również wcześniej, na ile etapów można podzielić szlak naszego zimowego trekkingu.

Pomocnym narzędziem do planowania może okazać się strona ut.no, na której możemy znaleźć m.in. propozycje gotowych tras jak i oszacować długość samodzielnie ustalonego szlaku.

Nie należy również zapominać o założeniu ciepłego ubrania dostosowanego do warunków pogodowych oraz wygodnych, górskich butach (lub nartach), prowiancie i termosie (jeżeli wybieramy się w długą trasę). Warto wcześniej przeanalizować mapy udostępniane na oficjalnych stronach Den Norske Turistforeningen. Niektóre trasy można zaplanować tak, aby w międzyczasie zatrzymywać się na nocleg w uroczych górskich chatkach udostępnionych dla turystów.

O niektórych z nich możecie przeczytać w naszym poprzednim artykule.
Norwegia to również raj dla fanów narciarstwa biegowego. O niektórych trasach, które warto wypróbować w czasie zimy przeczytacie także tutaj.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok