Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Potwierdź swoje wykształcenie w Norwegii

Reklama

Turystyka

Koniec zimowej pauzy: trasa widokowa Aurlandsfjellet znów otwarta dla kierowców

Monika Pianowska

03 czerwca 2023 18:30

Udostępnij
na Facebooku
Koniec zimowej pauzy: trasa widokowa Aurlandsfjellet znów otwarta dla kierowców

Większość Aurlandsfjellet przebiega przez krajobraz, który wydaje się dziewiczy i zupełnie nie naznaczony obecnością człowieka. stock.adobe.com/licencja standardowa

Po zimowej przerwie droga górska na Aurlandsfjellet (Fylkesvei 5627) została ponownie otwarta 1 czerwca. 47-kilometrowy odcinek między Aurland i Lærdal w Vestland nazywany jest „drogą śnieżną”, ponieważ przez większość roku, nawet latem, rzeczywiście w okolicy zalega śnieg.
Chociaż Vegtrafikksentralen ostrzega na Twitterze, że na przełęczy wciąż może być ślisko i w zależności od warunków atmosferycznych zalecane jest nawet użycie opon zimowych, podróżni mogą znów korzystać z górskiego skrótu, który jednocześnie stanowi trasę widokową. Podróżnych zachwyca przede wszystkim kontrast między ośnieżonymi szczytami a scenerią fiordu. Najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1306 metrów nad poziomem morza.

Jadąc tunelem, traci się widok

Większość Aurlandsfjellet przebiega przez krajobraz, który wydaje się dziewiczy i zupełnie nienaznaczony obecnością człowieka. Ludzką ingerencję w pejzaż zdradza jedynie kabel energetyczny. Ponadto zatoczka parkingowa wzdłuż wąskiej i krętej drogi okręgowej 243 zostanie przekształcona w miejsce piknikowe z czterema miejscami parkingowymi i przestrzenią do siedzenia, co ma stanowić udogodnienie dla turystów.
Trasa Aurlandsfjellet jest otwarta zwykle do około 15 października.

Trasa Aurlandsfjellet jest otwarta zwykle do około 15 października.stock.adobe.com/licencja standardowa

Trasa jest otwarta zwykle do około 15 października. To jednak nie znaczy, że z Gamle Lærdalsøyri nie da się dostać do Aurlandsvangen zimą. Obok przebiega bowiem tunel Lærdal, najdłuższy na świecie tunel drogowy o długości 24,5 km. Aurlandsfjellet została ukończona w 1967 roku i była kiedyś główną drogą między miastami Aurland i Lærdal, jednak od 2000 r. główna autostrada E16 przebiega przez nowy tunel. Zapewnia on szybszy transport, ale droga turystyczna Aurlandsfjellet jest o wiele bardziej zróżnicowana.
Dodatkowo odcinek od Aurlandsvangen jest otwarty przez cały rok aż do punktu widokowego na Stegastein. To platforma widokowa, która daje złudzenie unoszenia się w przestrzeni. Znajduje się ona 650 metrów ponad Aurlandsfjord i ze swoim szklanym frontem zapewnia wyjątkowy widok na fiordowy krajobraz. Punkt Stegastein pozostaje otwarty przez cały rok.
Źródła: nasjonaleturistveger.no, Visit Norway, thehiddennorth.com, ABCNyheter, Moja/Norwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok