Prawo do rozpalania ogniska w plenerze jest ważną częścią życia norweskiego społeczeństwa.
NTB/Norsk Frilufstliv
16 września w całej Norwegii przestaje obowiązywać ogólny zakaz palenia ognisk. W niektórych obszarach, gdzie opady były niewielkie, zakaz ten może zostać przedłużony.
Ze względu na ryzyko pożarów lasów w kraju fiordów od 15 kwietnia do 15 września włącznie obowiązuje ogólny zakaz rozpalania ognisk czy grilla na terenach zielonych, takich jak lasy czy pola. Od najbliższego poniedziałku ta praktyka będzie znów dozwolona, o ile pozwolą na to lokalne warunki i stopień zagrożenia pożarowego.
Nawet jeśli ogólny zakaz palenia ognisk zostaje zniesiony, we wszystkich przypadkach ważne jest podjęcie pewnych środków ostrożności przed rozpaleniem ognia.
Bezpieczeństwo to priorytet
Prawo do rozpalania ogniska w plenerze jest ważną częścią życia norweskiego społeczeństwa, jednak zawsze należy się upewnić, że to bezpieczne. Chociaż jesień często charakteryzuje się bardziej wilgotnymi warunkami, należy pamiętać, że po lecie dno lasu może nadal być suche. Warto zwrócić uwagę na pogodę i warunki wiatrowe, a przed opuszczeniem miejsca ogniska dokładnie sprawdzić, że żar całkowicie zgasł.
Jednocześnie zabrania się spalania tworzyw sztucznych, materiałów budowlanych i innych śmieci.NTB/Norsk Frilufstliv/materiały prasowe
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Ipsos dla Norsk Friluftsliv, organizacji promującej aktywność na świeżym powietrzu, śmieci to rzecz, która denerwuje większość ludzi podczas wycieczek na norweskim łonie natury.
– Większość ludzi potrafi po sobie sprzątać, ale niestety widzimy, że niektórzy zostawiają opakowania po żywności na obszarze rekreacyjnym. Zawsze zabieraj ze sobą torbę, do której możesz wrzucić śmieci – pisze Norsk Friluftsliv w notatce prasowej.
Jednocześnie zabrania się spalania tworzyw sztucznych, materiałów budowlanych i innych śmieci.
Źródło: NTB/Norsk Frilufstliv