Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kolejny park narodowy w kraju fiordów. Znów padło na Lofoty Turystyka
Monika Pianowska 22 lipca 2018
08:00

Kolejny park narodowy w kraju fiordów. Znów padło na Lofoty

Skomentuj
Lofotodden to już 40 park narodowy kraju fiordów. flickr.com/ fot. DavideGorla/ Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)/ bez zmian
Norwegia doczekała się już 40 parku narodowego – tym razem ustanowiono nim obszar Lofotodden na wyspie Moskenesøya, wliczającej się do archipelagu Lofotów. Decyzję tę ogłosił w ubiegłym miesiącu Minister Środowiska Ola Elvestuen.
Do tej pory kraj fiordów mógł się pochwalić 39 parkami narodowymi na kontynencie i 7 na terenie arktycznej norweskiej prowincji Svalbard. Niedawno dołączyły do nich fragmenty gmin Moskenes i Flakstad w okręgu Nordland.

Pamiątki sprzed 3000 lat

Lofotodden nasjonalpark zajmuje 86 kilometrów kwadratowych na lądzie i 13 na morzu, a znajduje się dokładnie na południowym wschodzie wyspy Moskenesøya na archipelagu Lofoten. Zdaniem pomysłodawców ogłoszenia tego punktu na mapie Norwegii czterdziestym parkiem narodowym Lofotodden zasługuje na wyróżnienie, ponieważ to jedno z najbardziej spektakularnych i wyjątkowych wybrzeży na świecie.
Poza tym, że wrażenie na terenie Lofotodden robią skały i pozostałości po społecznościach żyjących na wyspie w epoce kamienia, jak liczące sobie 3000 lat rysunki naskalne w Kollhellaren i Bukkhammerhola, można tam zaobserwować kolonie ptactwa: mewy różowej, bielika i orła przedniego.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas