Turystyka

Jostedalen: słynne schronisko z widokiem na lodowiec otrzymało drugie życie

Agnieszka Wiśniewska

01 sierpnia 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Widok zapierający dech w piersiach można podziwiać z przytulnego domku. snohetta.prezly.com/

Niewiele krajów przyciąga podróżnych pięknem natury tak, jak Norwegia. Zachwycające fiordy, majestatyczne góry czy lodowce, jak choćby Jostedalsbreen, który od czerwca tego roku można również podziwiać z okien nowego schroniska turystycznego. W Luster bowiem powstały wyjątkowe chaty, które czekają na wędrowców.
W Luster, w okręgu Vestland, powstały nowe chaty turystyczne o nazwie Tungestølen, z widokiem na największy lodowiec w Europie - Jostedalsbreen.
Nowy kompleks noclegowy, którym zarządza  Norweskie Stowarzyszenie Turystyczne (DNT), znajduje się na wzgórzu, u podnóża góry Skyttarpiggen, która rozdziela dwie doliny: Langedalen i Austerdalen.
Tegoroczny sezon rozpoczął się 12 czerwca.

Projekt mistrzów

Schronisko zaprojektowało znane norweskie biuro projektowe Snøhetta, które w 2015 roku wygrało międzynarodowy konkurs ogłoszony przez DNT. Architekci zaprojektowali solidne chaty o skośnym kształcie. Wykonane są między innymi z drewnianych ram. Zewnętrznym ścianom budynków nadano kształt przypominający dziób, aby spowolnić silne wiatry wiejące z dna doliny, a przez narożne i panoramiczne okna można podziwiać nie tylko widoki, ale też wpuścić do wnętrza więcej światła.

Drugie życie

Piękno doliny już w 1894 roku docenił William Cecil Slingsby, brytyjski podróżnik, który określił okolicę Jostedalen jako „najpiękniejszą scenerię lodową w Europie”. Od 1910 roku Tungestølen jest przystanią dla wędrowców. W 1988 roku okolice schroniska odwiedziła między innymi norweska królowa Sonja, która przeprawiała się przez lodowiec Austerdalsbreen.

Dziewięć lat temu, w Boże Narodzenie, Tungestølen została doszczętnie zniszczona przez cyklon Dagmara, który przeszedł przez Norwegię i kraje sąsiednie.
11-storm.mpg youtube.com
Po tragedii lokalny oddział DNT - Luster Turlag, razem z mieszkańcami Veitastrond, wioski leżącej niedaleko Luster, zorganizowali zbiórkę na odbudowę chaty.
Dostępne są kabiny z 21 łóżkami lub mniejsze, z miejscami do spania dla 4-6 osób.

Dostępne są kabiny z 21 łóżkami lub mniejsze, z miejscami do spania dla 4-6 osób. Źródło: snohetta.prezly.com

Nowowczesny kompleks

Schronisko, którego otwarcie jesienią 2019 zainaugurowała królowa Sonja, jest bardzo nowoczesne. Budynki, których docelowo ma być dziewięć,mają kształt pięciokątów. Jeden z istniejących już pełni funkcję pomieszczenia socjalnego. Można tam znaleźć przestronną jadalnię oraz salę kominkową. Pozostałe budynki to głównie sypialnie, które mogą pomieścić około 30 gości. Kiedy budowa kompleksu zostanie ukończona, miejsc noclegowych wystarczy dla 50 osób.
Z Sali kominkowej również można podziwiać panoramę okolicy.

Z Sali kominkowej również można podziwiać panoramę okolicy. Źródło: snohetta.prezly.com

Chociaż już sama chata Tungestølen może być atrakcją, miejsce jest dobrą bazą wypadową na wędrówki po okolicznych szlakach. Można się wybrać również na wycieczkę z przewodnikiem po okolicznych lodowcach: Lokebreen, Torsbreen i Odinbreen. Na tegoroczny sezon przygotowano także dodatkowe aktywności dla odwiedzających, takie jak na przykład weekend z jogą.
Tungestølen znajduje się 280 m.n.p.m.

Tungestølen znajduje się 280 m.n.p.m. Źródło: snohetta.prezly.com

Widok w cenie

Koszt noclegu w domku 4-6 osobowym to 1500 NOK (dla członków DNT 1200 NOK). Cena jednej nocy dla osoby dorosłej we wspólnej sypialni to 815 NOK (w cenie jest prysznic, śniadanie, suchy prowiant, termos i kolacja).

Do wyboru jest noc w tzw. dormitorium lub prywatnej kabinie. Można też wpaść tylko coś przekąsić. Na przykład śniadanie dla jednej osoby to koszt 180 NOK. Tygodniowe menu oraz inne opcje wyżywienia można znaleźć na stronie schroniska.
Więcej informacji na temat cen i rezerwacji można znaleźć tutaj.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram