Liczba turystów wzrasta z miesiąca na miesiąc.
Fot. Fotolia
W maju 2025 roku Norwegia osiągnęła rekordowy poziom noclegów turystycznych, przekraczając 3,3 mln rejestracji w komercyjnych obiektach noclegowych. Ponad milion z nich stanowili goście zagraniczni, co oznacza wzrost o niemal 20 proc. w porównaniu z majem 2024 roku.
W maju 2025 roku w norweskich hotelach, na kempingach, w ośrodkach wypoczynkowych i schroniskach zanotowano około 3,3 mln noclegów – najwięcej w historii dla tego miesiąca. Z tej liczby nieco ponad milion stanowiły noclegi zagranicznych gości, co stanowi wzrost o 18 proc. rok do roku.
Norweskie noclegi również wzrosły, choć w mniejszym stopniu – o dwa proc. O znaczeniu tych wyników świadczy fakt, że dotychczas najwyższe zagraniczne statystyki przypadały raczej na czerwiec, lipiec i sierpień.
Rekordowy maj w Norwegii
Udział noclegów gości zagranicznych w maju 2025 sięgnął niemal 32 proc., podczas gdy w maju 2024 roku było to poniżej 29 proc., a w 2022 – prawie 23 proc. Najwięcej noclegów (około 200 tys.) zanotowali goście z Niemiec, na dalszych miejscach znaleźli się Szwedzi (ok. 108 tys.), Brytyjczycy (77 tys.) oraz Holendrzy (56 tys.).
Zauważalny był również wyraźny wzrost gości z Azji – chińscy goście spędzili prawie 21 tys. noclegów (ponad dwukrotny wzrost), natomiast z Indii pochodziło blisko 12 tys. noclegów, co stanowi wzrost o połowę rok do roku.
Jasny kolor wskazuje na liczbę noclegów krajowych, a ciemny na zagranicznych.Il. SSB
Niemal wszystkie regiony zyskują populaność
W porównaniu z majem 2024 roku niemal wszystkie regiony odnotowały wzrost liczby noclegów – najbardziej wzrosły one w Oslo (+55 tys. noclegów), w Trøndelag i Finnmark (+29 tys.), a także w Troms (+18 tys.) – wszystkie te regiony pobiły rekordowe wyniki dla maja. Tylko trzy regiony – Østfold, Vestfold i Telemark – odnotowały spadek liczby noclegów o około 10 tys.
W podziale na typ obiektów: hotele osiągnęły 2,3 mln noclegów (+9,5 proc.), w tym zagraniczne wzrosły o 25 proc. Kempingi zanotowały 709 tys. noclegów (−2,2 proc.), przy czym te zagraniczne wzrosły o 5,9 proc.. W ośrodkach wypoczynkowych i schroniskach odnotowano 308 tys. noclegów (+7,1 proc.), z czego zagraniczne wzrosły o 6,7 proc.