Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Turystyka

Airbnb popularniejsze od norweskich hoteli? Branża domaga się nowych regulacji

Emil Bogumił

25 listopada 2023 08:33

Udostępnij
na Facebooku
Airbnb popularniejsze od norweskich hoteli? Branża domaga się nowych regulacji

Rejestracja nieruchomości ma przyczynić się do m.in. walki z wynajmem z pominięciem opodatkowania. Fot. materiały prasowe Urzędu Podatkowego

Baza noclegów w Airbnb jest większa od oferty norweskich hoteli, wynika z najnowszych danych statystycznych. Regularnie rosną także dochody z wynajmu za pośrednictwem popularnego serwisu. Przedstawiciele branży turystycznej zwracają uwagę, że rosnąca popularność apartamentów udostępnianych krótkoterminowo wymaga wprowadzenia nowych regulacji.
Jak wynika z danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB), w grudniu ubiegłego roku norweskie hotele udostępniały 86 253 pokoje. Z kolei informacje Urzędu Podatkowego wskazują, że gospodarze oferujący wynajem za pośrednictwem Airbnb, zgromadzili w 2022 roku 99 838 nieruchomości. Oferowali domki letniskowe, domy oraz mieszkania. Zdecydowanie wzrósł także ich dochód:

1) 2020 – 5,3 mld NOK,
2) 2021 – 6,1 mld NOK,
3) 2022 – 8,6 mld NOK.

Osoby przygotowujące oferty za pośrednictwem Airbnb przyznają, że zwracają się do nich turyści z całej Europy. – Airbnb przyciąga do miasta więcej ludzi. Zwiększa ich koncentrację w regionie – skomentował na łamach NRK Geir Sølve Hebnes Sleveland, dyrektor hotelu w Egersund (Rogaland).

Wynajem krótkoterminowy z dodatkowymi regulacjami?

Przedstawiciele branży hotelarskiej zwracają uwagę, że rywalizacja zorganizowanych obiektów noclegowych z nieruchomościami udostępnianymi na Airbnb nie jest wyrównana. Hotele i podobne placówki muszą przestrzegać szereg ygorystycznych standardów związanych z procedurami i bezpieczeństwem. Organizacja zrzeszająca przedsiebiorców branży turystycznej NHO Reiseliv domaga się obowiązku rejestracji wszystkich podmiotów, które zajmują się wynajmem krótkoterminowym.
Rejestr wynajmu miałby być wykorzystywany m.in. podczas planowania gminnego transportu i miejsc parkingowych.

Rejestr wynajmu miałby być wykorzystywany m.in. podczas planowania gminnego transportu i miejsc parkingowych.Fot. Nelson Minar from San Francisco, USA, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

– Unia Europejska rozważa wprowadzenie obowiązkowej rejestracji nieruchomości Airbnb. Przepisy wprowadzono już w Amsterdamie, mieście borykającym się z problemem nadmiernej turystyki. Uważamy, że będzie czymś naturalnym, jeśli podobnym zasadom przyjrzy się Norwegia – skomentowała Kristin Krohn Devold, dyrektor zarządzająca NHO Reiseliv.

Unijne regulacje mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy. Prawo ma zapobiegać zarabianiu z pominięciem rozliczeń podatkowych oraz walczyć z niszczeniem rynku hotelarskiego. Nowymi obowiązkami mają być obarczone platformy pośredniczące w wynajmie.

Źródła: NRK, Business Insider, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok