Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Transport i komunikacja

Zmiany na norweskich drogach: od teraz można szybciej jechać z przyczepą

Monika Pianowska

16 marca 2022 14:30

Udostępnij
na Facebooku
Zmiany na norweskich drogach: od teraz można szybciej jechać z przyczepą

Teraz auta zarówno ze zwykłymi przyczepami, jak i kempingowymi mogą zgodnie z przepisami jeździć szybciej. stock.adobe.com/licencja standardowa

Ministerstwo Transportu wprowadziło zmianę, która może ucieszyć m.in. kierowców z zagranicy, wybierających się do Norwegii na kemping. Resort zwiększył limity prędkości dla samochodów ciągnących przyczepy bez hamulców z 60. do 80 km/h. Ma to zapewnić większe bezpieczeństwo na drogach.
Reklama
Na wielu trasach wzrosły bowiem różnice dozwolonej prędkości dla różnych rodzajów pojazdów, co zwiększało chociażby ryzyko niebezpiecznego wyprzedzania i kolizji z tyłu. Teraz auta zarówno ze zwykłymi przyczepami, jak i kempingowymi mogą zgodnie z przepisami jeździć szybciej.
Dla przyczep z hamulcami ograniczenie do 80 km/h już obowiązywało. Zasady zostały zatem ujednolicone. Po specjalnym zatwierdzeniu niektóre pojazdy mogą otrzymać pozwolenie na jazdę z prędkością do 100 km/h. Przyczepom spełniających określone specjalne wymagania techniczne, w tym amortyzację hydrauliczną i stabilizujący sprzęg, Państwowy Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) może wystawić tzw. certyfikat Tempo 100. Muszą one później przechodzić przeglądy UE w taki sam sposób, jak samochody osobowe.

Ucieszą się też turyści

– To jest zmiana, na którą wielu czekało. Zwłaszcza turyści kempingowi docenią fakt, że norweskie ograniczenia prędkości stały się łatwiejsze do zrozumienia i przestrzegania oraz bardziej zgodne z przepisami obowiązującymi w naszych sąsiednich krajach – mówi minister transportu Jon-Ivar Nygård.
Statens vegvesen udostępnił na swojej stronie internetowej kalkulator, który ułatwi sprawdzenie, czy połączenie samochodu z przyczepą/przyczepą kempingową może być dopuszczone do prędkości 100 km/h.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok