Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Jeszcze wyższe mandaty za korzystanie z telefonu podczas jazdy. Zmiany od marca

Natalia Szitenhelm-Smeja

02 marca 2022 15:00

Udostępnij
na Facebooku
Jeszcze wyższe mandaty za korzystanie z telefonu podczas jazdy. Zmiany od marca

Mandat za korzystanie z telefonu w trakcie jazdy wzrośnie o ponad 2 tys. NOK. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Andrey Popov

Od 1 marca jeszcze bardziej wzrosną mandaty dla kierowców, którzy korzystają z telefonów komórkowych w trakcie jazdy, informuje drogówka. W zeszłym roku kary finansowe już raz podwyższono, jednak - zdaniem policji - niewystarczająco.
Reklama
Jak informuje policja drogowa (UP), od 1 marca wzrasta mandat za używanie telefonu komórkowego podczas jazdy - z 5 000 koron do 7 450 koron. Liczba punktów karnych za to wykroczenie - 3 - pozostaje bez zmian. Szef drogówki Knut Smedsrud informuje, że zmiany wysokości mandatów są częścią działań prewencyjnych, które mają zmniejszyć liczbę wypadków drogowych na norweskich drogach. Wyjaśnia, że wysoki mandat ma zniechęcić kierowców do popełnienia wykroczenia.
W ciągu półtora roku w Norwegii mandat za korzystanie z telefonu wzrósł ponad czterokrotnie - z 1700 NOK (pod koniec 2020) do 7 450 NOK obecnie. W międzyczasie, na początku 2021, weszły w życie nowe stawki - zgodnie z nimi mandat wynosił 5000 koron i trzy punkty karne.

Mandaty za inne wykroczenia także w górę

Zgodnie z nowelizacją ustawy, od 1 marca wzrosną również mandaty za inne wykroczenia, np. przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Tu jednak wzrost kary finansowej nie będzie aż tak odczuwalny, jak w przypadku mandatu za korzystanie z telefonu w trakcie jazdy. Np. gdy ograniczenie prędkości wynosi 70 km/h lub więcej, a kierowca przekroczy prędkość do 35 km/h zapłaci 11 150 NOK mandatu (+ 3 punkty karne) - o 300 koron więcej niż rok temu.

Kierowca, który w ciągu trzech lat zgromadzi osiem punktów karnych, traci prawo jazdy na pół roku.~ lovdata

Policja drogowa od dawna alarmuje także o wzroście liczby kierowców będących pod wpływem substancji odurzających. Dlatego od 1 marca jazda pod wpływem amfetaminy/metamfetaminy będzie karana tak samo, jak prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, informuje Ministerstwo Transportu.
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram