Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Z psem czy bez? Przewóz zwierząt w popularnych liniach lotniczych [PRAKTYCZNE INFORMACJE]

Iga Jaruszewska

30 listopada 2017 09:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Z psem czy bez? Przewóz zwierząt w popularnych liniach lotniczych [PRAKTYCZNE INFORMACJE]

Każda linia lotnicza ustala własne regulacje dotyczące przewozu zwierząt. fotolia.pl/yorgunadam/licencja (royalty free)

Niektóre linie lotnicze nie zgadzają się na przewóz zwierząt, a na pokład samolotu wpuszczają jedynie psy towarzyszące osobom niepełnosprawnym. Część przewoźników zgadza się natomiast na zabranie „żywego bagażu” ze sobą, pod warunkiem, że spełni się postawione wymagania i uiści odpowiednią opłatę. Prześwietlamy najważniejsze zasady przewozu zwierząt w czterech popularnych liniach lotniczych.
W naszych ostatnich artykułach przedstawialiśmy zasady przewozu bagażu podręcznego i rejestrowanego w czterech liniach lotniczych najpopularniejszych wśród osób kursujących między Polską i Norwegią, tj. Norwegianie, Wizz Airze, Ryanairze i SAS-ie. Co jednak, jeśli planujemy wziąć ze sobą… „żywy bagaż”?

Ryanair

Przewoźnik nie wyraża zgody na przewóz zwierząt. Wyjątkiem są psy towarzyszące, które mogą podróżować z osobami niepełnosprawnymi na większości tras.

Szczegółowe zasady przewozu psów przewodników i psów towarzyszących liniami Ryanair znajdują się pod tym linkiem.

Norwegian

Norwegian dopuszcza przewóz kotów i psów na większości tras. W zależności od preferencji właściciela i innych okoliczności, zwierzęta mogą być przewożone w luku bagażowym lub na pokładzie.

Zwierzęta w luku bagażowym
Cena za przewóz zwierzęcia w jedną stronę w luku bagażowym wynosi od 60 do 80 EUR (w przypadku zakupu online) i od 70 do 90 EUR (przy zakupie na lotnisku).

Koty i psy mogą podróżować w luku bagażowym na następujących trasach:
– loty między państwami strefy Schengen,
– loty do/ze Svalbardu (tylko psy).

W jednej klatce mogą podróżować maksymalnie dwa koty lub dwa psy, pod warunkiem, że dobrze się znają. Muszą mieć ukończone co najmniej 8 tygodni i być podobnej wielkości (maksymalna masa jednego zwierzęcia to 14 kg). Niedozwolone jest przewożenie psa i kota w jednej klatce.

Koty i psy mogą podróżować w luku bagażowych w przypadku lotów łączonych nad terytorium Norwegii (z wyjątkiem lotów do/ze Svalbardu) przez Oslo Gardermoen, Bergen Flesland i Trondheim Værnes. Przerwa między lotami musi być dłuższa niż godzina i krótsza niż 2 godziny. W jednej klatce mogą podróżować dwa zwierzęta, pod warunkiem, że są ze sobą oswojone.~norwegian.com

Zwierzęta na pokładzie
Cena za przewóz zwierzęcia w kabinie w jedną stronę wynosi od 48 do 70 EUR (przy zakupie online) i od 60 do 84 EUR (przy zakupie na lotnisku).

Małe koty i psy mogą podróżować w kabinie podczas lotów krajowych w Norwegii (z wyjątkiem Svalbardu), a także Szwecji, Danii, Finlandii i Hiszpanii .

W kabinie może znajdować się do dwóch zwierząt na lot (do trzech bardzo małych szczeniąt lub kociąt podróżujących w tej samej klatce przy rezerwacji uważanych jest za jedno zwierzę). Żeby móc podróżować, zwierzęta te muszą mieć przynajmniej 8 tygodni.

Jak podaje norwegian.com, podróżowanie z psem do lub ze Svalbardu wymaga pozwolenia od Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Informacje na ten temat można znaleźć na tej stronie:
https://www.sysselmannen.no/en/Shortcuts/Pets/

Szczegółowe zasady przewozu zwierząt w luku bagażowym i w kabinie (m.in. wymagane wymiary klatki lub torby do transportu oraz niezbędne dokumenty) należy sprawdzić na stronie Norwegiana.

Wizz Air

Zwierzęta nie mogą podróżować samolotami linii Wizz Air. Nie dotyczy to jednak psów przewodników podróżujących z właścicielem posiadającym dokumenty wymienione w prawodawstwie krajów przewozu i zgodne z warunkami.

SAS Scandinavian Airlines

Przewóz zwierząt, takich jak: koty, psy, ptactwo domowe i inne zwierzęta domowe jest możliwy, lecz wymaga indywidualnej zgody przewoźnika. W przypadku otrzymanej zgody, pasażer musi zapewnić, że zwierzęta znajdują się w odpowiedniej klatce i posiadają ważne zaświadczenia o szczepieniach i zaświadczenia weterynaryjne, a także pozwolenia na wjazd i inne dokumenty wymagane przez kraje docelowe i tranzytowe. W przeciwnym wypadku zwierzęta nie będą dopuszczone do przewozu.

W przypadku zgody na przewiezienie jako bagaż, zwierzę wraz z klatką i żywnością nie jest objęte bezpłatnym limitem bagażu, lecz stanowi nadbagaż, za który należy uiścić odpowiednią opłatę.

Psy przewodniki (razem z klatkami oraz żywnością), które towarzyszą niepełnosprawnemu pasażerowi, są przewożone bez dodatkowych opłat w ramach normalnego bezpłatnego limitu bagażu zgodnie z przepisami przewoźnika.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Ogólnych warunkach przewozu.

Porozmawiaj z weterynarzem

Lot samolotem wiąże się z hałasem. Ponadto temperatury w luku bagażowym mogą się różnić w zależności od pogody. Żeby mieć pewność, że zwierzę dobrze zniesie podróż, warto porozmawiać z weterynarzem i dowiedzieć się, czy np. pies jest w stanie podróżować w takich warunkach.

Żeby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień dotyczących przewozu zwierząt, należy pamiętać o spakowaniu całej dokumentacji – informacji o szczepieniach i stanie zdrowia. Oszczędzi nam to stresu i czasu związanego z odprawą.

>>> Więcej praktycznych porad przed podróżą samolotem można znaleźć TUTAJ.źródła: esky.pl, ryanair.com, wizzair.com, norwegian.com, flysas.com
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Zenek Brzezinski

22-12-2017 20:52

Widze ze nikt sie nie orientuje jak to dokladnie jest

Zenek Brzezinski

21-12-2017 15:02

Moze ktos zweryfikuje ta informacje i napisze faktycznie jak jest z ta kwarantanna i wywozem psów z Norwegii

Zenek Brzezinski

20-12-2017 12:43

skoro piec moze leciec jak ma minimum 8 tygodni to jak mu podac szczepionke na wscieklizne ( Vaksine ) kiedy pies musi miec minimum 10 tygodni a potem z tego co wiem musi miec trzy tygodnie kwarantanny i mozna go dopiero wywiezsc

marcin sarnecki

30-11-2017 11:53

Ja 8 lat temu podjelam sie przygody pt:"kot z Polski do Norge".To byl horror.Pomimo,ze kot mial paszport,szczepienia i chip mialam ogromny problem po wyladowaniu na lotnisku z odebraniem a raczej przejsciem przez bramki.Bylam blisko zawrocenia.Uratowala mnie TYLKO pozna godzina 23.30 iz nie sprowadzili na miejsce glownego inspektora weterynarii...duzo by opowiadac.Drugi raz bym juz tego nie zrobila.Bozenka.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok