Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Transport i komunikacja

Wiosną nowy typ benzyny na stacjach

Natalia Szitenhelm-Smeja

20 kwietnia 2023 09:05

Udostępnij
na Facebooku
1
Wiosną nowy typ benzyny na stacjach

Do tej pory 16 krajów europejskich, w tym Szwecja, Dania i Finlandia, wprowadziło E10 jako główny produkt benzynowy stock.adobe.com/standardowa

Na przełomie marca i kwietnia na norweskich stacjach paliw pojawił się nowy rodzaj benzyny oznaczonej symbolem E10. Co kierowcy powinni wiedzieć o tym paliwie?
Jak informuje Drivkraft Norge, stowarzyszenie branżowe zrzeszające firmy zajmujące się sprzedażą paliw płynnych i energii, nowy typ benzyny oznaczono symbolem 95 E10, ponieważ 10 proc. objętości paliwa to bioetanol - ten rodzaj benzyny będzie dostępny na wszystkich stacjach benzynowych w Norwegii.

E oznacza etanol, a liczba za nim wskazuje maksymalny limit dla mieszanki etanolu.

Do tej pory głównym produktem benzynowym w Norwegii była benzyna klasy E5 (zawierająca do 5 proc. bioetanolu). Chociaż teraz pojawia się E10, alternatywy będą nadal dostępne na wielu stacjach paliw.

Paliwa OZE

Jak wyjaśnia stowarzyszenie, do tej pory 16 krajów europejskich, w tym Szwecja, Dania i Finlandia, wprowadziło E10 jako główny produkt benzynowy. Przy rosnącym zapotrzebowaniu i oczekiwaniach na więcej paliw OZE (odnawialnych źródeł energii), naturalne jest, że norweskie koncerny paliwowe również zaczynają zwiększać udział bioetanolu w benzynie.
Zwiększona zawartość etanolu w benzynie jest jednym z kilku sposobów na uczynienie paliwa bardziej odnawialnym.

Zwiększona zawartość etanolu w benzynie jest jednym z kilku sposobów na uczynienie paliwa bardziej odnawialnym.Źródło: Tupungato - stock.adobe.com/standardowa/Tylko do użytku redakcyjnego

Co to oznacza dla kierowców?

Po pierwsze E10 to produkt benzynowy, nie dotyczy więc kierowców posiadających samochód z silnikiem Diesla. Jak wskazuje Drivkraft Norge, zdecydowana większość samochodów benzynowych w Norwegii jest dopuszczona do tankowania nowej benzyny E10. Jeśli kierowca ma samochód z silnikiem benzynowym wyprodukowanym w 2011 roku i dalej, pojazd ma homologację E10. Nieliczne samochody benzynowe, które nie mogą jeździć na E10, to zazwyczaj auta dużo starsze. Dla nich alternatywą pozostaje tankowanie benzyną E5.

Jeśli kierowca nie jest jednak pewien, czy może zatankować swój samochód E10, powinien zajrzeć tutaj - to strona stworzona przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), na której znajduje się lista modeli samochodów benzynowych z powiązanymi informacjami o paliwie E10 pod nazwą: E10 lista kontrolna kompatybilności pojazdów.


Drivkraft Norge
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Myśliwy

21-04-2023 06:29

Nie wystarczy zniechecac ludzi do uzywania wlasnego samochodu podwyzszajac ceny paliwa oplst drogowych i ubezpieczen i podatkow. Teraz nalezy dac im nieco tańsze paliwo ktore uszkodzi silnik . Wtedy auto trafi na zlom i problem zozwiazany.
Za zlomowanie auta da sie bon na hulajnoga elektryczna albo rower.
I to sie nazywa zielona zmiana.
Za prl w polsce ludzie bogu dziekowali ze moga sie przesiasc z motocykla wsk do malucha miec ciasny ale wlasny samochodzik z ogrzewaniem i dachem. Teraz ludzie sie cofaja w rozwoju

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok