Transport i komunikacja

Wiele wypadków i ofiar śmiertelnych. Tragiczny początek roku na norweskich drogach

Maja Zych

03 lutego 2020 12:06

Udostępnij
na Facebooku

W ponad połowie śmiertelnych wypadków brały udział samochody ciężarowe. pexels.com / CC0 Creative Commons

W 2019 roku na norweskich drogach zginęło łącznie 110 osób, co w porównaniu z innymi krajami jest wyjątkowo dobrym wynikiem – powodem do dumy dla Norwegów był też fakt, że przez ostatnie dwanaście miesięcy na drogach nad fiordami nie zginęło żadne dziecko poniżej 16 roku życia. Niestety już na początku 2020 roku stało się jasne, że ciężko będzie utrzymać ten wynik – wśród dziewięciu osób, które w ciągu stycznia zginęły w całym kraju, znalazło się też zaledwie dwuletnie dziecko, które zostało potrącone przez samochód w rejonie Oslo.
Również początek lutego nie przyniósł dobrych wieści z norweskich dróg – w pierwszy weekend miesiąca doszło tam do dwóch śmiertelnych wypadków, w których zginęły aż trzy osoby.
Reklama

Wiele wypadków

Statens vegvesen (Państwowy Zarząd Dróg) przyznaje, że od wielu lat nie odnotowano tak tragicznego stycznia pod względem liczby ofiar na drogach. Jedynie w północnej Norwegii w wypadkach życie straciło łącznie 5 osób, co stanowi ponad połowę z 9 zgonów w całej Norwegii – dwie osoby zginęły w wypadkach w Nordland, jedna w Tromso og Finnmark oraz trzy w Nord-Norge. Dla porównania w styczniu 2019 roku na północy nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku drogowego.

Tegoroczną wysoką liczbę zgonów w wypadkach w północnej Norwegii drogowcy tłumaczą m.in. trudnymi warunkami pogodowymi, które utrzymywały się przez cały styczeń – podkreślają dlatego, jak ważne jest, aby kierowcy nie tylko zadbali o odpowiednie dostosowanie samochodu do sytuacji na drodze, ale też zdjęli nogę z gazu przy niewystarczającej widoczności i śliskiej nawierzchni.

Tragiczny początek lutego

Koniec stycznia niestety nie zakończył tragicznych zdarzeń na norweskich drogach – w pierwszy weekend lutego doszło bowiem do dwóch poważnych wypadków, w których zginęły trzy osoby.

Do pierwszego zdarzenia doszło w niedzielę 2 lutego na trasie E6 przy Hammer w Snåsa, gdzie w kolizji dwóch samochodów ciężarowych na miejscu zmarło dwóch kierowców. Jeden z nich to Norweg, natomiast wciąż nie została podana tożsamość drugiej ofiary – wiadomo jednak, że jest to zagraniczny kierowca z Europy Wschodniej.

Tego samego dnia na drodze krajowej nr 25 przy Tørberget między Elverum a Trysil doszło też do tragicznego wypadku z udziałem polskiego kierowcy ciężarówki – pojazd przez niego prowadzony czołowo zderzył się z samochodem osobowym. Na razie dokładny przebieg zdarzeń jest nieznany, jednak wiadomo, że w zderzeniu życie straciła kobieta, która prowadziła osobówkę. 40-kilkuletni Polak miał wyjść z wypadku bez fizycznych urazów.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram