Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ponad sto osób zginęło w 2019 roku na norweskich drogach. Najtragiczniejszym miesiącem był grudzień Transport i komunikacja
Maja Zych 02 stycznia 2020
10:49

Ponad sto osób zginęło w 2019 roku na norweskich drogach. Najtragiczniejszym miesiącem był grudzień

2
Skomentuj
Aż 60 osób zginęło w wypadkach z udziałem samochodów osobowych. Adobe Stock / licencja standardowa / PhotoSpirit
Przez ostatnie dwanaście miesięcy na norweskich drogach zginęło 110 osób – wynika z podsumowania opublikowanego 1 stycznia przez Państwowy Zarząd Dróg (Statens vegvesen). Mimo że w porównaniu z większością innych państw – w tym z Polską – jest to wyjątkowo dobry rezultat, to Norwegii nie udało się pobić wyniku z 2018 roku, kiedy życie straciły dwie osoby mniej.
Wciąż pozostaje jednak powód do dużego zadowolenia. W 2019 roku w wypadkach drogowych po raz pierwszy w czasach współczesnych nie zginęło bowiem żadne dziecko poniżej 16 roku życia.
Reklama

Ginie najwięcej mężczyzn

Statystyki dotyczące śmiertelnych wypadków w poszczególnych regionach Norwegii wyraźnie pokazują, że do największej liczby zdarzeń drogowych doszło w zeszłym roku w rejonie Nordland –tam liczba zgonów wzrosła z pięciu w 2018 roku do dziewiętnastu w 2019. Tuż za Nordland w rankingu uplasował się Akershus (14 osób), Trøndelag (11), a także Møre og Romsdal (10). Najbezpieczniej było z kolei przez ostatnie dwanaście miesięcy w Finnmarku, Oslo i Aust-Agder, gdzie w każdym z okręgów zginęła tylko jedna osoba.

Zdecydowana większość zabitych to mężczyźni (80), podczas gdy liczba ofiar śmiertelnych wśród kobiet wyniosła w zeszłym roku 30.

– Przyczyny ofiar śmiertelnych są liczne i złożone. Ale nadal widzimy nadmierną reprezentację dorosłych mężczyzn jadących ze zbyt dużą prędkością, którzy giną w wypadkach czołowych i przez utratę panowania nad autem – mówi Ingrid Dahl Hovland ze Statens vegvesen.

Dane pokazują, że 33 proc. zabitych w 2019 roku nie miało zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Tragiczny bilans końca roku

W ciągu ostatniego roku najmniej bezpieczny na norweskich drogach okazał się grudzień – wtedy życie straciło aż 14 osób. Również końcówka października i listopada dała się we znaki kierowcom ze względu na zmieniającą się pogodę i pierwsze opady śniegu.  

Wśród osób, które straciły wtedy życie na norweskich drogach znaleźli się także obywatele Polski. 25 października samochód osobowy, w którym jechały cztery osoby, wpadł w poślizg na trasie E6 i wyjechał na drugi pas, gdzie zderzył się z jadącą z naprzeciwka betoniarką. Trzech Polaków w wieku 40-50 lat zginęło na miejscu, czwarty z obrażeniami trafił do szpitala uniwersyteckiego Ullevål, a jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo.
Podczas wypadku z udziałem Polaków droga była ośnieżona, ale policja podała, że samochód był już wyposażony w zimowe opony z odpowiednim bieżnikiem.
Podczas wypadku z udziałem Polaków droga była ośnieżona, ale policja podała, że samochód był już wyposażony w zimowe opony z odpowiednim bieżnikiem. Źródło: adobe stock/ licencja standardowa

Wciąż może być lepiej

W ciągu ostatnich trzech lat liczba osób, które straciły życie w wypadkach drogowych wynosiła od 106 do 110, dlatego wśród drogowców zaniepokojenie budzi fakt, że nie udaje się utrzymać tendencji spadkowych. Podobnie jest w przypadku ciężkich obrażeń w wyniku zderzeń na drogach – od kilku lat obserwuje się lekki wzrost liczby poszkodowanych.

Przedstawiciele Statens vegvesen zapewniają dlatego, że wciąż dokładnie analizują wszystkie wypadki, badając przyczyny i warunki, które do nich doprowadziły. W ten sposób chcą zapewnić wiedzę, która pozwoli dalej redukować liczbę niebezpiecznych zdarzeń na norweskich drogach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
PaprykarzSzczecinski
PaprykarzSzczecinski 02-01-2020 19:59
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
kamil k*****l
kamil k*****l 02-01-2020 19:57

Polakow jest ok 7,5x wiecej czyli w porownaniu z nami 800 ludzi u nas 3400 z tego 1700 to nawaleni rowezysci i piesi.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas