Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Potwierdź swoje wykształcenie w Norwegii

Reklama

Transport i komunikacja

W Norwegii jazdę samochodem mogą ćwiczyć nawet 16-latkowie

Emil Bogumił

03 czerwca 2023 14:10

Udostępnij
na Facebooku
W Norwegii jazdę samochodem mogą ćwiczyć nawet 16-latkowie

Urzędnicy proponują, by doskonalić jazdę podczas wakacji. Fot. Statens vegvesen

Zarząd Dróg Publicznych (Statens vegvsen) zachęca nastolatków do praktykowania jazdy samochodem. Instytucja zwraca uwagę, że osoby rozpoczynające przygodę z samochodem w wieku 16 lat, szybciej zdają egzamin na prawo jazdy. Ćwiczenie pod okiem doświadczonego kierowcy ułatwia także otrzymanie dokumentu tuż po ukończeniu 18. roku życia.
– Ważne jest, aby zdobyć jak najwięcej doświadczenia przed samodzielnym poruszaniem się po drogach. Jeśli planujesz uzyskać prawo jazdy od razu po ukończeniu 18 lat, zalecamy regularne ćwiczenia już od 16 roku życia. Badania pokazują, że osoby, które korzystały z tej możliwości przed otrzymaniem dokumentów, są mniej narażone na wypadki - mówi Geir Aage Sogn ze Statens vegvesen. Osoby, które chcą praktykować za kierownicą po ukończeniu 16 roku życia, muszą spełnić kilka warunków:

  • w pojeździe musi znajdować się osoba, która ukończyła 25 rok życia i od co najmniej 5 lat posiada prawo jazdy,
  • ukończyć trwający 17 godzin kurs teoretyczny,
  • oznaczyć pojazd czerwoną literą L na białym tle,
  • waga samochodu nie może przekraczać 3,5 tony,
  • stan zdrowia kierowcy, jak i osoby towarzyszącej, musi umożliwiać szybką reakcję na niespodziewane zdarzenia na drodze.
Wszystkimi kwestiami związanymi z transportem oraz prawem jazdy w Norwegii zajmuje się Statens vegvesen.

Wszystkimi kwestiami związanymi z transportem oraz prawem jazdy w Norwegii zajmuje się Statens vegvesen.Źródło: Foto: Knut Opeide, Statens vegvesen/materiały prasowe

Przedstawiciele Statens vegvesen zwracają uwagę, że pierwsze kroki za kierownicą warto postawić w towarzystwie rodziców, na mało ruchliwym obszarze. Dopiero po opanowaniu skręcania, zmiany biegów oraz odpowiedniego przyspieszania i hamowania zalecany jest wyjazd na bardziej ruchliwą trasę.
Zarząd Dróg Publicznych zwraca uwagę, że rodzice pomagający dzieciom wsiąść za kierownicę mogą wziąć udział w szkoleniach informacyjnych. Instytucja regularnie organizuje spotkania przygotowawcze.
Statens vegvesen, NTB
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok