Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Uwaga, kierowcy: od dziś w całym kraju można jeździć „z kolcami”

Maja Zych

01 listopada 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Uwaga, kierowcy: od dziś w całym kraju można jeździć „z kolcami”

Według statystyk nawet 80 tys. kierowców jeździ zimą na letnich oponach Kantor.JH / wikimedia.com / CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.no)

1 listopada to dzień, w którym kierowcy z całego kraju mogą zacząć korzystać opon z kolcami (piggdekk) lub specjalnych łańcuchów – takie zabezpieczenia przydadzą się przede wszystkim w górzystych terenach, gdzie poruszanie się po ośnieżonych drogach może stanowić nie lada wyzwanie.
Warto jednak pamiętać, że w niektórych dużych miastach korzystanie z takiego rodzaju opon może się wiązać z dodatkowymi opłatami.
Reklama

Dozwolone w całym kraju

W Norwegii nie istnieje przepis nakazujący zmianę ogumienia z letniego na zimowe, jednak zgodnie z prawem każdy kierowca ma obowiązek dostosowania opon do warunków na trasie. To właśnie dlatego w okresie zimowym jako udogodnienie kierowcy decydują się często na łańcuchy śniegowe zakładane na koła lub opony z kolcami, tzw. piggdekki. Można ich jednak używać tylko w okresie między 1 listopada a pierwszą niedzielą po 2 dniu świąt wielkanocnych, która w 2020 roku wypada 19 kwietnia. Dłuższym sezonem na kolcowane opony mogą się cieszyć wyłącznie mieszkańcy regionów Nordland, Troms i Finnmark. W tych okręgach ich stosowanie dozwolone jest od 16 października do 30 kwietnia. Właściciele pojazdów powinni również pamiętać, że jeśli zdecydują się na jazdę na piggdekkach, muszą zmienić wszystkie opony, a nie np. tylko dwie.

Niektóre miasta wprowadziły też opłatę za używanie ogumienia z kolcami. Tak jest np. w Oslo, Bergen, Stavanger czy Trondheim – tamtejsi kierowcy są zobligowani płacić tzw. piggdekkgebyr.

Użycie opon z kolcami lub łańcuchów na koła poza wyznaczonym do tego okresem jest dozwolone, jeśli wymagają tego warunki atmosferyczne.

Wielu kierowców nie zmienia opon

Mimo że za niedostosowanie opon do warunków na drogach grozi mandat, według ankiety przeprowadzonej przez NAF (Norweski Związek Samochodowy) aż 80 tys. kierowców jeździ zimą na letnich oponach – wśród nich największą grupę stanowią młode osoby w wieku od 18 do 29 lat. Może to znacząco wpływać na bezpieczeństwo w ruchu drogowym – letnie ogumienie ma bowiem dużo gorszą przyczepność, dlatego jazda po śniegu lub oblodzonej nawierzchni może szybko skończyć się wypadkiem.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok