Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Cyfrowe prawo jazdy i prace społeczne za nieopłacone mandaty: od dziś ważne zmiany dla kierowców Transport i komunikacja
Maja Zych 01 października 2019
13:22

Cyfrowe prawo jazdy i prace społeczne za nieopłacone mandaty: od dziś ważne zmiany dla kierowców

Skomentuj
Od teraz podczas kontroli można pokazać cyfrowe prawo jazdy na ekranie telefonu. Adobe Stock
Od 1 października wchodzą w życie nowe przepisy, które ułatwią życie norweskim kierowcom. Od teraz nie ma bowiem obowiązku posiadania przy sobie fizycznego prawa jazdy – wystarczy, że prowadzący auto pokaże podczas kontroli mobilny dokument na ekranie smartfona. Oprócz tego nowe możliwości otwierają się przed osobami, które nie są w stanie spłacić nałożonych na nie mandatów – teraz zamiast kary więzienia będą miały możliwość odbycia prac społecznych.
Na początku taka opcja została wprowadzona testowo jedynie w Buskerud, Vestfold i Telemarku. Od początku tego miesiąca alternatywa dla pobytu w więzieniu będzie też dostępna w innych częściach kraju.
Reklama

„Prawko” na ekranie smartfona

Wprowadzenie cyfrowego prawa jazdy ma przede wszystkim ułatwić życie kierowcom, którzy nie będą ryzykować otrzymaniem mandatu, jeśli zapomną zabrać ze sobą portfela – wystarczy mieć je na telefonie, który większość i tak ma ze sobą. Aby ściągnąć elektroniczne „prawko”, należy jedynie pobrać odpowiednią aplikację na swój smartfon. Taka możliwość dostępna jest jednak jedynie dla osób, które posiadają norweskie prawo jazdy.

Zmiany nie oznaczają też wycofania fizycznych dokumentów – wersja mobilna będzie tylko dobrowolnym dodatkiem ważnym na terenie Norwegii.  

Link do pobrania cyfrowego prawa jazdy można znaleźć tutaj.

Można uniknąć więzienia

Kolejną nową możliwością, która wchodzi w życie z początkiem tego miesiąca, jest alternatywny sposób odbycia kary za nieopłacone mandaty – osoby, których sytuacja finansowa nie pozwala na spłacenie wysokich kar pieniężnych za wykroczenia drogowe, będą mogły uniknąć kary pozbawienia wolności. Zamiast tego będą miały możliwość odbycia określonej liczby godzin prac społecznych – np. pomagając w domu opieki. Tak jak do tej pory, Państwowa Centrala Windykacyjna (Statens innkrevigssentral) będzie prowadzić czynności w związku ze spłatą nałożonych mandatów – jeśli okaże się, że dana osoba nie jest w stanie opłacić należnej kwoty, a za brak płatności zostanie skazana na karę pozbawienia wolności, może ubiegać się zamiast tego o odbycie prac społecznych. Jeśli skazany spełni wymagane kryteria i jego wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, zostanie też wyliczona odpowiednia liczba godzin do odpracowania. Maksymalny czas pracy to 240 godzin, podczas gdy jeden dzień pozbawienia wolności odpowiadać będzie 2 godzinom prac. 

W ten sposób Norwegowie chcą przede wszystkim ograniczyć koszty, które niesie za sobą każdy dzień odsiadki w więzieniu – szacuje się, że roczne koszty utrzymania jednego miejsca mogą sięgać niemal miliona koron.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas