Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Trwa ekologiczna zmiana: setki elektrycznych autobusów trafiają do norweskich miast Transport i komunikacja
Maja Zych 07 września 2019
08:00

Trwa ekologiczna zmiana: setki elektrycznych autobusów trafiają do norweskich miast

6
Skomentuj
Jedynie w te wakacje do Oslo trafiło aż 109 nowych elbussów. Redink/Ruter
Norwegia od lat stara się stawiać na elektryczne środki transportu, zachęcając przede wszystkim mieszkańców do rezygnacji z jazdy samochodami spalinowymi. Teraz świecić przykładem zaczyna też komunikacja miejska, która na poważnie rozpoczęła wymianę starej floty – pod koniec sierpnia tego roku po norweskich miastach jeździło już 170 w pełni elektrycznych autobusów. To jednak nie koniec ekologicznej transformacji – do końca 2020 roku liczba ta ma być ponad dwukrotnie większa.
Na elbussy zdecydowało się wiele większych miast w Norwegii – oprócz Oslo na elektryki stawia też m.in. Bergen, Trondheim, Hamar, Stavanger czy Drammen.
Reklama

Oslo z największą flotą

Obecnie największą liczbą elektrycznych autobusów w kraju może pochwalić się Oslo i Akershus, gdzie po ulicach kursuje aż 115 pojazdów, co stanowi 10 proc. ich całej floty. Jak podaje firma Ruter, odpowiedzialna za transport publiczny w stolicy, elbussy powodują zmniejszenie się emisji spalin o całej 5500 ton rocznie – to tyle samo, co spaliny wytwarzane w ciągu roku przez 3500 samochodów z silnikiem diesla. To jednak nie będzie koniec ogromnego i kosztownego planu wymiany floty – jedynie w stolicy do 2028 roku ma się znaleźć aż 1200 elektrycznych pojazdów.

Oprócz Oslo na elbussy stawiają też inne miasta – do końca przyszłego roku 212 pojazdów ma trafić do Bergen, Trondheim, Hamar, Haugesund, Drammen, Stavanger, Agder, Lillehammer, Tromsø i Larvik. Oprócz tego od 2021 roku elektryki zasilą też flotę autobusową Ålesund i Bodø.
Do 2028 roku cała flota autobusowa w Oslo ma być elektryczna.
Do 2028 roku cała flota autobusowa w Oslo ma być elektryczna. Redink/Ruter

Większy komfort jazdy

Do zalet elektrycznych autobusów należy przede wszystkim mniej szkodliwy wpływ na środowisko, ale też większy komfort jazdy dla kierowców, pasażerów i mniejszy problem dla mieszkańców miast. W elbussach nie słychać bowiem dokuczliwych dźwięków silnika, które w przypadku tradycyjnych pojazdów sięgać mogą podczas jazdy nawet 100 decybeli. Zmiana floty komunikacji miejskiej może dlatego też przyczynić się do obniżenia hałasu w miastach, który potrafi być uciążliwy w szczególności w godzinach szczytu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
high octane
high octane 08-09-2019 18:56

Stare spalinowe trafia do Polski.
Kolejna zamiana bedzie na autonomiczne taksowki, w koncu czlowiek bedzie sie mogl tanio i godnie przemieszczac po miescie.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Stash Qu
Stash Qu 08-09-2019 09:19

Nawet jeśli jakimś cudem ładowarki byłyby zasilane agregatami to i tak jest to bardziej eko niż użytkowanie silnika spalinowego w ruchu miejskim. A to z tego względu, że silnik takiego agregatu pracuje w optymalnych dla konstrukcji warunkach i cechuje się dużo wyższą sprawnością energetyczną niż silnik w autobusie pracujący pod zmiennym obciążeniem i niekoniecznie w optymalnym zakresie obrotów. Poza tym bazy autobusowe umiejscowione są w większości na obrzeżach miast, więc nawet jeśli istnieją te agregaty to chyba lepiej aby spaliny były emitowane tam a nie w centrum miasta, bezpośrednio do płuc mieszkańców.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz W
Tomasz W 07-09-2019 21:29

Pracuje jako kierowca autobusu i wszystkie elektryki czy hybrydy są podłączanie bezpośrednio do sieci. Jak nie wiesz to bzdur nie wpisuj.

15
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Extinction Rebellion T/rex
Extinction Rebellion T/rex 07-09-2019 13:48

Autobusy elektryczne w Oslo sa ladowane z agregatow pradotworczych na olej napedowy. Stacje ladowania nie zostaly wyposazone w prad o wystarczajacej mocy. Wszyscy maja nadzieje, ze to rozwiazanie tymczasowe.

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marek Nowak
Marek Nowak 07-09-2019 12:39

Typowo polski komentarz, gdzie to widziałeś ??, wszystkie podpinane są do sieci energetycznej, a Norwegia ma 90% energii elektrycznej ekologicznej z elektrowni wodnych. Pozdrawiam

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
zbigniew scislowski
zbigniew scislowski 07-09-2019 10:11

No tak w dzień jeżdżą na prąd autobusami a w nocy ładują je z agregatów to dopiero jest ekologia na pokaz

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyt konsumencki w Norwegii

Kredyt konsumencki w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas