Transport i komunikacja

Uwaga, pasażerowie autobusów. Statens vegvesen zapowiada wzmożone kontrole

Maja Zych

31 sierpnia 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Obowiązek zapinania pasów dotyczy wszystkich tras, które wyjeżdżają poza centrum miasta. MN

Państwowy Zarząd Dróg (Statens vegvesen) zapowiedział, że 2 września rozpocznie kolejne wzmożone kontrole pasażerów autobusów w całym kraju – drogowcy sprawdzą, czy osoby, które podróżują na trasach poza centrum miasta, mają zapięte prasy. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat w wysokości 1500 koron.
– Wiosną sprawdziliśmy ponad 13 000 pasażerów autobusów. Teraz znów jesteśmy w drodze i mamy nadzieję, że nie będziemy musieli wypisać ani jednego mandatu – zapowiada Ingrid Heggebø Lutnæs ze Statens Vegvesen.

Kontrole spowodowane są spadającą liczbą osób, które deklarują, że zapinają pasy podczas jazdy autobusem – w tym roku twierdząco odpowiedziało 69 proc. mieszkańców, podczas gdy w tym samym czasie w 2018 roku było to 73 proc. Wśród osób ukaranych za jazdę bez zapiętych pasów przeważają przede wszystkim osoby w grupie wiekowej 16-29 lat – jedynie połowa młodych ludzi decyduje się na skorzystanie z dostępnych w autobusach zabezpieczeń.

Ruszyła kampania informacyjna

Lutnæs uważa, że spadające statystyki wynikają z przekonania, które od lat zakorzenione jest w społeczeństwie, że autobusy są swego rodzaju „strefą wolną od pasów” – Statens vegvesen przygotował też z tego powodu kampanię informacyjną, która ma zmienić podejście mieszkańców Norwegii i wytłumaczyć, jak ważne jest zapinanie pasów. Lutnæs dodaje również, że pasy zwiększają bezpieczeństwo nie tylko zapiętej osoby, ale też pozostałych pasażerów. Ciało podczas wypadku czy gwałtownego hamowania osiąga bardzo dużą siłę i może stanowić zagrożenie dla reszty podróżnych.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram