Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Sypią się mandaty za oszronione i nieodśnieżone szyby. Drogówka ostrzega Transport i komunikacja
Natalia Szitenhelm 15 lutego 2020
08:00

Sypią się mandaty za oszronione i nieodśnieżone szyby. Drogówka ostrzega

1
Skomentuj
Jazda z ograniczoną widocznością skutkuje nałożeniem na kierowcę mandatu./ zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/artursfoto
Drogówka (Utrykningspolitiet, UP) przypomina kierowcom, by przed rozpoczęciem podróży przygotowali samochód do jazdy. Policja zwraca uwagę, że nagminne wśród kierujących pojazdami jest choćby nieodśnieżanie szyb, co znacznie ogranicza widoczność i stwarza zagrożenie na drodze. UP przypomina więc: za nieodśnieżone i oszronione szyby policja wlepi mandat, a w ekstremalnych przypadkach – zabierze prawo jazdy.
Reklama
8 na 10 kierowców w Norwegii na swojej trasie spotkało samochody-widmo z zamarzniętymi lub nieodśnieżonymi przednimi szybami, gdzie widoczność miał zapewnić niewielki „wydrapany” otwór, pokazuje najnowsze badanie YouGov na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Tryg Forsikring. Taki widok nie jest rzadkością na krajowych drogach, potwierdza drogówka. Dlatego policja przypomina, że każdy kierowca, który z powodu nieodśnieżonych czy oszronionych szyb ma ograniczoną widoczność w trakcie jazdy, otrzyma mandat.

Mandat lub utrata uprawnień

Za ten rodzaj wykroczenia kierowca złapany na gorącym uczynku otrzyma tzw. uproszczony mandat (forenklet forelegg). Przepisy dot. uproszczonych mandatów określają jasno wysokość grzywny.

Jazda z ograniczoną widocznością skutkuje nałożeniem na kierowcę mandatu w wysokości 2600 NOK.
~Forskrift om forenklet forelegg i vegtrafikksaker §1 pkt. 7 lit.d

UP przypomina, że przednia szyba musi zapewniać kierowcy dostateczną widoczność, a przednie wycieraczki muszą zostać odśnieżone i/lub oczyszczone przed jazdą. Ponadto, widoczność muszą również zapewniać kierowcy boczne szyby. 

W ekstremalnych wypadkach, gdy kierowca ma bardzo ograniczoną widoczność przez nieodśnieżone czy oszronione przednią i boczne szyby, policja konfiskuje prawo jazdy.

Poniżej: Część nie odśnieża całej przedniej szyby.
stock.adobe.com/standardowa/AlemTMA

Na to też trzeba uważać

Zwłaszcza zimą drogówka zwraca też uwagę na jazdę na odpowiednich światłach. Nieodpowiednio ustawione światła to mandat rzędu 2600 NOK. Jazda bez opon zimowych w okresie, kiedy warunki tego wymagają (kara nakładana za każdą niedostosowaną oponę) – grzywna (gebyr) w wysokości 750 NOK.  Nielegalna jazda z oponami z kolcami lub łańcuchami albo nieposiadanie przy sobie łańcuchów to również grzywna w wysokości 1000 koron.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
PolAker
PolAker 15-02-2020 11:05

W końcu się za to wzięli

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas