Transport i komunikacja

Stołeczny przewoźnik idzie na całość. Wymieni wszystkie tramwaje

Monika Pianowska

16 czerwca 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Niebawem stare modele stołecznych tramwajów zastąpią nowoczesne Urbosy 100. MN

Oslo doczeka się całkowicie odświeżonego taboru tramwajowego, pochwaliła się w komunikacie prasowym z 11 czerwca spółka Sporveien, obsługująca transport szynowy w stolicy. Wysłużone pojazdy zastąpią nowoczesne, większe i znacznie cichsze modele Urbos 100.
Obecnie po ulicach miasta porusza się 40 starych tramwajów SL79 i 32 nieco nowsze SL95. Zamiast nich najpóźniej w 2024 roku pasażerów w Oslo ma wozić więcej, bo 87 pojazdów. Tabor – za kwotę około 4 miliardów koron – wyprodukuje dla norweskiej stolicy hiszpański zwycięzca przetargu, firma CAF.
Reklama
Urbosy 100, modele sprawdzone już na ulicach kilku miast w różnych zakątkach świata, otrzymają w Oslo symbol SL18. Do każdego tramwaju, mogącego rozwinąć prędkość nawet 70 kilometrów na godzinę, zmieści się 221 pasażerów.

Żeby zakupy były udane

Sporveien postanowiło rozłożyć projekt wymianu taboru w czasie w związku z przykrymi doświadczeniami z przeszłości. Modele zakupione u włoskiego dostawcy Ansaldo okazały się bowiem słabo dostosowane warunków panujących w Norwegii zimą i za ciężkie na stołeczne torowiska. Właśnie dlatego na pierwszy ogień pójdą dwa testowe tramwaje od CAF. Pasażerów w Oslo zaczną wozić za dwa lata, a jeśli pomyślnie przejdą próbę, na dobre ruszy produkcja pozostałych 85 Urbosów.

Według informacji przewoźnika cała operacja pochłonie maksymalnie 4,145 miliarda koron i w 2024 roku Oslo będzie mogło się pochwalić całkiem odmienionym transportem publicznym.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jack Larsen

06-12-2018 22:51

bravo

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram