Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Zielone Oslo ma powody do dumy. Norwegia w czołówce „ekostolic” Europy

Hanna Jelec

27 maja 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Zielone Oslo ma powody do dumy. Norwegia w czołówce „ekostolic” Europy

Stolicę Norwegii wyprzedziły tylko Kopenhaga i Amsterdam wikimedia.org - Tomasz Sienicki - Creative Commons Attribution 2.5 Generic

Norwegia ma powody do dumy: Oslo znalazło się w czołówce „zielonego” rankingu Greenpeace. Głosujący zadecydowali, że to właśnie kraj fiordów może poszczycić się najczystszym powietrzem i najbezpieczniejszymi warunkami na drogach. W klasyfikacji ogólnej norweską stolicę wyprzedziły tylko Kopenhaga i Amsterdam. Najgorzej poszło za to Moskwie i… Rzymowi. Stolicy Polski nie brano w ogóle pod uwagę.
Znane z zamiłowania do ekologii Oslo może poszczycić się świetnymi wynikami w walce z zanieczyszczeniami. W rankingu Greenpeace zajęło trzecie miejsce wśród „najbardziej ekostolic” i pierwsze wśród stolic z najczystszym powietrzem i najbezpieczniejszymi warunkami na drogach. Głosujący docenili starania kraju fiordów i „zielone rozwiązania” związane z transportem publicznym.

Eko-Oslo dopięło swego

Ekologiczny ranking Greenpeace uwzględnił „zielone rozwiązania” zastosowane w 13 europejskich stolicach. Eksperci ocenili m.in. jakość powietrza, liczbę samochodów, rowerzystów czy korzystających z transportu publicznego, a także ilość zanieczyszczeń produkowanych przez stołecznych mieszkańców.

Kraj fiordów, który od kilkunastu miesięcy wciela w życie rządowy plan stawiający na eko-transport, ma powody do dumy: Oslo zajęło trzecie miejsce w ogólnym ekorankingu Greenpeace i zaszczytne pierwsze miejsce w kategorii „stolicy z najczystszym powietrzem” oraz „stolicy z najbezpieczniejszymi warunkami drogowymi”.

Najgorzej w Moskwie i… Rzymie

Najbardziej eko-stolicą okrzyknięto Kopenhagę. Drugie miejsce w ogólnym rankingu zajął Amsterdam. Bardzo dobrze poszło również Zurychowi. To właśnie w tych miastach transport publiczny określony został mianem „bezpiecznego” i „przyjaznego mieszkańcom”.
Powodów do dumy nie ma jednak Londyn, który w tym roku spadł na 10 miejsce, pozostając daleko w tyle za Madrytem czy Berlinem. Problem z ilością zanieczyszczeń ma także Paryż – tu mieszkańcy niezbyt chętnie korzystają z transportu miejskiego.

Do miana “eko-stolicy” z pewnością daleko jeszcze Moskwie oraz – co ciekawe – stolicy Włoch, która według ekspertów Greenpeace staje się „coraz mniej przyjazna mieszkańcom i środowisku”.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok