Transport i komunikacja

Samochody elektryczne z historycznym udziałem na norweskim rynku. Wielkim przegranym model Tesli

Monika Pianowska

23 lipca 2020 09:35

Udostępnij
na Facebooku

Zeszłoroczny ulubieniec kierowców z kraju fiordów, Tesla Model 3, sprzedał się w zaledwie 1 795 sztukach. adobe stock/ fot. Aleksei Potov/ tylko do użytku redakcyjnego

Podczas gdy na całym świecie w związku z kryzysem koronawirusowym sprzedaż aut znacznie spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem, w Norwegii sytuacja na rynku motoryzacyjnym nie maluje się w zupełnie czarnych kolorach – szczególnie jeśli chodzi o samochody z silnikiem innym niż spalinowy.
Według statystyk Rady Informacyjnej ds. Infrastruktury Drogowej (Opplysningsrådet for veitrafikken, OFV) przez pierwszych sześć miesięcy 2020 listę najchętniej kupowanych aut w kraju fiordów zdominowały właśnie elbile i hybrydy, a samochody elektryczne zaliczyły dotychczas najwyższy udział na rynku w skali półrocza. Jednocześnie o wielkiej stracie fanów może mówić Tesla.

Na topie to, co niespalinowe

Sprzedaż nowych samochodów na benzynę i diesla w pierwszym półroczu spadła w Norwegii o połowę w porównaniu z rokiem 2019, podczas gdy samochodów elektrycznych o około 19 proc. Paradoksalnie jednak ładowalne hybrydy zaliczyły skok w 2020 roku, i to aż o 37,5 proc. Ogólnie samochody elektryczne, hybrydy i hybrydy do ładowania z gniazdka stanowią 78,3 proc. nowych aut zarejestrowanych w Norwegii na przestrzeni czasu od stycznia do końca czerwca bieżącego roku.
Samochody elektryczne w Norwegii
Elbile odnotowały swój udział na rynku wynoszący 48 proc. To wzrost z 45 proc. z tego samego okresu w 2019 i z 42 proc. w całym ubiegłym roku. Zgodnie z danymi OFV to historycznie najlepszy wynik na półrocze w przypadku kraju fiordów.

Na tronie zasiadł… e-Tron

Absolutnym faworytem Norwegów w ostatnim półroczu okazało się Audi e-Tron, natomiast wielkim przegranym można nazwać Model 3 z obozu Tesli. W posiadanie niemieckiego „elektryka” weszło 5 618 nowych właścicieli. Tuż za Audi na podium znalazły się jeszcze dwa inne elbile: Volkswagen e-Golf (3 717 egzemplarzy) i Hyundai Kona Electric (2 486 egzemplarzy).
Absolutnym faworytem Norwegów w ostatnim półroczu okazało się Audi e-Tron.
Absolutnym faworytem Norwegów w ostatnim półroczu okazało się Audi e-Tron. adobe.stock.com/ fot. art_zzz/ tylko do użytku redakcyjnego
Ogólnie w pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych samochodów w Norwegii w pierwszych sześciu miesiącach 2020 znalazło się siedem modeli aut elektrycznych. Zeszłoroczny ulubieniec kierowców z kraju fiordów, Tesla Model 3, sprzedał się w zaledwie 1 795 sztukach, co dało mu dopiero szóste miejsce w rankingu. Właśnie ten samochód zaliczył największy spadek w sprzedaży w skali roku: 83 proc.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram