Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Do gwiazdki pozostało: Zamów s1 na święta! 1 3 Dni Wnioskuj
Transport i komunikacja

Rząd reaguje na kłopoty Avinora. Ucierpią portfele pasażerów?

Martyna Engeset-Pograniczna

19 listopada 2023 17:40

Udostępnij
na Facebooku
4
Rząd reaguje na kłopoty Avinora. Ucierpią portfele pasażerów?

Wzrost cen biletów tłumaczy się spadkiem liczby pasażerów. stock.adobe.com/licencja standardowa

W niedalekiej przyszłości ceny biletów lotniczych w Norwegii najprawdopodobniej znów wzrosną. Powód? Kiepska kondycja finansowa Avinora.

Większe opłaty, większe ceny

Państwowa spółka lotnicza Avinor, największy właściciel lotnisk w Norwegii zarządzający 43 tego typu obiektami, ma kłopoty. Koszty prowadzenia działalności rosną, a liczba pasażerów nie wróciła do poziomu sprzed pandemii – w pierwszym półroczu bieżącego roku podróżnych było o 11 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2019. Nie wszystkie lotniska są rentowne, a firma bilansuje te straty zyskami z portu lotniczego w Oslo.
Ministerstwo Transportu zapewnia jednak, że żadne z lotnisk nie zostanie zamknięte. By pomóc Avinorowi, planuje za to podnieść wysokość opłat lotniskowych płaconych tej spółce przez linie lotnicze za korzystanie z lotnisk. W przypadku roku 2024 chodzi o wzrost o 200 mln koron. W roku 2025 być może opłaty te zostaną jeszcze bardziej podniesione. Poskutkuje to najpewniej podwyżkami cen biletów.
Koszty prowadzenia działalności rosną, a liczba pasażerów nie wróciła do poziomu sprzed pandemii.

Koszty prowadzenia działalności rosną, a liczba pasażerów nie wróciła do poziomu sprzed pandemii.Źródło: uskarp2 - stock.adobe.com/standardowa/Tylko do użytku redakcyjnego

Szukania remedium ciąg dalszy

Władze szukają też dla Avinora innych źródeł oszczędności. Być może państwo odciąży spółkę finansowo w kwestii zadań związanych z kontrolą granic czy lotniczym transportem medycznym. Innym rozważanym pomysłem jest pozwolenie, by w sklepach bezcłowych zaczęto sprzedawać także towary niebędące „tax free”, a więc obłożone podatkiem VAT.
Niedawno z Ministerstwem Transportu negocjowały linie lotnicze Norwegian, SAS, Widerøe i Norse Atlantic. Firmy te wyrażały zaniepokojenie wsparciem państwa dla Avinoru. Przestrzegły, że wzrost cen biletów może zniechęcić część podróżnych przed lataniem i spowodować dalszy spadek liczby pasażerów.

Bilans strat i… strat?

Wzrost cen biletów tłumaczy się spadkiem liczby pasażerów, a dalszy wzrost cen biletów może poskutkować dalszym spadkiem liczby pasażerów. Koło się zamyka. Lotnictwu i podróżnym będzie ciężej… ale może chociaż planecie lżej?
Źródła: regjeringen.no, Nettavisen, e24.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


mart enty

24-11-2023 18:53

I to jest to całe Twoje remedium współegzystencji ludzkości?

Hola hola, odpowiedziałeś jak podrzędny polityk

mart enty

20-11-2023 21:24

Myśliwy napisał:
W socjalizmie władza doprowadza swoimi działaniami do problemów których gdzie indziej nie ma a potem dzielnie walczy z tymi problemami

Jaki jest więc wg Ciebie idealny system współegzystencji ludzkości?

Dasz radę tak w kilku slowach?
Może w kilkuset?

Jaka jest Twoja utopia?

No RZEKNIJ, Rzeknij, rzeknij, rzek, rghhh...

Myśliwy

20-11-2023 09:21

W socjalizmie władza doprowadza swoimi działaniami do problemów których gdzie indziej nie ma a potem dzielnie walczy z tymi problemami

Riggman

19-11-2023 20:17

remedium byl wizzair w lotach miedzymiastowych ale monopolistom sie to nie spodobalo, to samo co lidlem 12 lat temu

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok