W Norwegii kierowcy mają obowiązek jeździć z włączonymi światłami przez całą dobę.
MN
Pierwsze przymrozki i opady w całej Norwegii zwiastują nieunikniony koniec lata i początek znacznie trudniejszych warunków na drogach. Jednym z jesiennych wyzwań dla kierowców są coraz krótsze dnie i gorsza widoczność, co może być przyczyną wielu wypadków. Państwowy Zarząd Dróg (Statens vegvesen) apeluje – to najwyższy czas, aby zmienić światła dzienne na światła mijania.
Jeśli jesienna aura zmieni się w zimową, kierowcy będą musieli w najbliższych tygodniach pomyśleć także o zmianie ogumienia. W artykule przypominamy, jakie zasady obowiązują w Norwegii oraz kiedy zgodnie z prawem można założyć opony z kolcami.
Światła dzienne to za mało
Coraz krótsze dni wraz z częstymi opadami sprawiają, że warunki do jazdy stają się w Norwegii trudniejsze. Inspektorzy przestrzegają, że LED-owe światła dzienne, w które wyposażonych jest wiele nowych samochodów, nie dają wystarczającego oświetlenia, które zapewni bezpieczeństwo przy gorszej widoczności. Warto dlatego zadbać o to, żeby ręcznie zmienić ustawienie odpowiednich świateł w pojeździe. W okresie jesienno-zimowym zaleca się, aby przez całą dobę używać świateł mijania, które dają o wiele lepszą widzialność zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
Zbliża się czas piggdekków
W niektórych częściach kraju, w szczególności w obszarach górskich, pogoda zafundowała już mieszkańcom pierwsze opady śniegu, przez które przejazd z letnim ogumieniem był niemal niemożliwy – wiele osób, w szczególności na północy kraju, decyduje się już dlatego na wymianę opon na zimowe. W Norwegii nie jest to jednak obowiązkowe – przepisy nakazują jedynie dostosować ogumienie do warunków atmosferycznych i zapewnić odpowiednią przyczepność.
Niedługo rozpocznie się również sezon na tzw. piggdekki, czyli opony z kolcami, które ułatwiają jazdę po śliskiej nawierzchni.
Kiedy można używać opon z kolcami?
- Nordland, Troms i Finnmark: od 16 października do 1 maja
- pozostałe regiony Norwegii: od 1 listopada do pierwszego poniedziałku po 2. dniu świąt wielkanocnych
Jeśli jednak zachodzi rzeczywista potrzeba użycia opon kolcowanych lub z łańcuchami poza powyższymi przedziałami czasowymi, istnieje możliwość zrobienia wyjątku. W kilku gminach trzeba się liczyć także z opłatami za korzystanie z tego typu ogumienia. W Oslo, Bergen i Trondheim kierowcy są zobligowani płacić tzw. piggdekkgebyr.
Ponadto w przypadku pojazdów o masie poniżej 3,5 ton głębokość wzoru opony w okresie zimowym musi wynosić minimum 3 mm, a poza nim – 1,6 mm. Niedozwolone jest mocowanie kolców do opon letnich (z wyjątkiem motocykli i traktorów). Kiedy kierowca decyduje się na opony kolcowane, musi założyć je na wszystkie koła (a nie np. jedynie na przednie).
Reklama
26-09-2018 07:53
5
0
Zgłoś