Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek
Transport i komunikacja

Przełom dla budowy nowego lotniska w Bodø: rząd przeznaczy na projekt 3 000 000 000 koron

Monika Pianowska

05 marca 2021 09:00

Udostępnij
na Facebooku
2

Port lotniczy ma zostać przeniesiony o 900 metrów dalej od centrum Bodø. stock.adobe.com/ fot. mumemories/ tylko do użytku redakcyjnego

Po niespełna dwóch latach, odkąd norweski rząd dał zielone światło dla planu przebudowy lotniska w Bodø, temat największej i najdroższej inwestycji na Północy powrócił – i to z konkretami. Tym razem władze Norwegii zagwarantowały wsparcie projektu niebagatelną kwotą ponad 3 miliardów koron.
Chociaż oficjalny komunikat o rezerwacji takich środków w Narodowym Planie Transportowym nie pojawił się jeszcze na rządowej stronie, informację tę potwierdziła lokalnym mediom sekretarz stanu Ingelin Noresjø z Ministerstwa Transportu, pisze Avisa Nordland.
To może być największa i najdroższa inwestycja lądowa w historii północnej Norwegii.

To może być największa i najdroższa inwestycja lądowa w historii północnej Norwegii. Źródło: Algkalv [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

Obecne lądowisko to antyk

Wiadomo, że 2,5 miliarda koron zostanie przeznaczone na nowe lotnisko, 350 milionów na przeniesienie służby ratowniczej (helikopter ratunkowy), zaś 274 milionów na nową drogę dojazdową do lotniska. We wstępnym projekcie Avinor, firma obsługująca większość norweskich portów lotniczych, całkowity koszt przedsięwzięcia oszacował na 5,6 miliarda koron, co czyni je najdroższą inwestycją lądową, jakiej kiedykolwiek dokonano na północy Norwegii.
Główną motywacją do podjęcia działań w tym temacie jest krytyczny stan obecnego lądowiska, które pochodzi jeszcze z lat 50. ubiegłego wieku. Port lotniczy ma zostać przeniesiony o 900 metrów dalej od centrum Bodø. Według wstępnych założeń przeniesienie lotniska i budowa nowej części miasta mogłaby zostać ukończona między 2024 a 2026 rokiem. Podczas gdy 3,1 miliarda koron zapewni rząd, za resztę zapłacą Avinor i gmina.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

05-03-2021 17:25

minip.70 napisał:
Ile jest tych zer (po 3jce) bo juz mi sie w oczach miesza...


...nie stać cię!
...zgadza się...przeciec za 3 000000 to i domku dla ptakow nie zbudujesz tutaj

minip.70

05-03-2021 17:07

Ile jest tych zer (po 3jce) bo juz mi sie w oczach miesza...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram