Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
To największa i najdroższa inwestycja na Północy: zielone światło dla nowego lotniska w Bodø Aktualności
Maja Zych 21 sierpnia 2019
14:29

To największa i najdroższa inwestycja na Północy: zielone światło dla nowego lotniska w Bodø

4
Skomentuj
To może być największa i najdroższa inwestycja lądowa w historii północnej Norwegii. Algkalv [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]
We wtorek 20 sierpnia norweski rząd dał zielone światło dla projektu przebudowy lotniska w Bodø – port lotniczy ma zostać przeniesiony o 900 metrów dalej od centrum miasta, gdzie będzie możliwość stworzenia lepszej jakości i stabilniejszego lądowiska. Całość projektu pochłonie według wstępnych wyliczeń nawet 5 000 000 000 koron, co czyni go najdroższą inwestycją lądową, jakiej kiedykolwiek dokonano na północy Norwegii.
Oprócz przebudowy samego lotniska, projekt zakłada także rozwój miasta – na terenie działki, którą zajmuje dotychczasowe lotnisko, ma powstać zupełnie nowa, zielona dzielnica Bodø.
Reklama

Przebudowa jest niezbędna

Firma Avinor, obsługująca większość portów lotniczych w Norwegii, o planach przebudowy lotniska w Bodø mówi już od kilku lat, nazywając projekt najważniejszą strategiczną inwestycją stulecia – główną motywacją do podjęcia działań w tym temacie jest krytyczny stan obecnego lądowiska, które pochodzi jeszcze z lat 50. ubiegłego wieku. We wtorek Ministerstwo Transportu ostatecznie potwierdziło, że prace w związku z inwestycją będą kontynuowane. Jeszcze jesienią tego roku ma zakończyć się wstępna faza projektu, natomiast pod koniec 2020 chce ostatecznego uchwalenia prac – według wstępnych założeń przeniesienie lotniska i budowa nowej części miasta mogłaby zostać ukończona między 2024 a 2026 rokiem.
Ilustracja przedstawia wygląd nowego lotniska z lotu ptaka.
Ilustracja przedstawia wygląd nowego lotniska z lotu ptaka. Avinor

Rozbudują miasto

Szef firmy Avinor Dag Falk-Petersen przyznaje, że przygotowano aż pięć alternatywnych planów przebudowy lotniska, jednak każdy z nich zakłada przeniesienie go z dala od centrum miasta. To pozwoli też zagospodarować na nowo zwolnioną działkę o powierzchni około 3 400 000 m2, która odpowiada rozmiarem ponad 476 standardowym boiskom piłkarskich. W miejscu portu lotniczego ma powstać w ciągu 50 lat nowa część miasta z tysiącami nowych mieszkań i budynków przemysłowych oraz terenami zielonymi.

Potrzebne rekordowe środki

Jednym z najważniejszych wyzwań w związku z projektem była też kwestia finansowania – inwestycja może być bowiem najdroższą w historii północnej Norwegii i pochłonąć aż 5 miliardów koron. Większość kwoty zgodziło się pokryć państwo, które zaoferowało aż 4 miliardy koron z budżetu transportowego, jednak problemem okazała się być pozostała kwota, którą zdobyć miała gmina Bodø – potrzebne środki udało się jednak zabezpieczyć na początku tegorocznych wakacji, dlatego nic nie stoi już na przeszkodzie, aby projekt wszedł w kolejną fazę.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kamil Knych
Kamil Knych 12-10-2019 00:25

Fr...er bez pasji pogladaj sobie jak małpy latają za piłką . Byle głąb nie wsiądzie do samolotu bo popierwsze trzeba mieć pod kopuła i jaja jak balony
Pilot jest to szlachetny zawód !!!
Wiec kocmouchu bez pasji
Daj innym żyć. A ty dalej się ograniczaj do szkiełka .

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
baster pl
baster pl 22-08-2019 19:20

I niech w koncu wydupcza z miasta tych amerykancow, szwedow i reszte dziadostwa z tymi ich mega glosnymi samolocikami bo oujec z nimi idzie a potrzebne to latanie w dzisiejszych czasach jak swini siodlo jest.

-6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
tomasz k
tomasz k 21-08-2019 20:59

I gorzała ...

-6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PolAker
PolAker 21-08-2019 18:28

Ważne żeby robota była

-8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas