Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Polsko-norweski przewoźnik na celowniku Inspekcji Pracy. Norwegowie walczą o pasażerów z lotniska Transport i komunikacja
Monika Pianowska 20 listopada 2019
08:00

Polsko-norweski przewoźnik na celowniku Inspekcji Pracy. Norwegowie walczą o pasażerów z lotniska

8
Skomentuj
Połączenia z lotniska Torp do Oslo obsługuje kilka firm transportowych. MN
W ostatnim czasie w norweskich mediach zrobiło się głośno o walce firm transportowych zapewniających przejazd pasażerom lotniska Torp z nieuczciwą konkurencją. Głównym zarzutem wobec przewoźników był brak odpowiedniego pozwolenia na prowadzenie działalności w tej branży. Pod lupą znaleźli się m.in. polscy przedsiębiorcy.
Oficjalną licencję na wożenie podróżnych między portem lotniczym Oslo-Torp, Drammen a stolicą Norwegii mają dwie firmy: Unibuss Ekspress i Paulsen. Tymczasem trasę tę obsługują także inni przewoźnicy, w opinii konkurentów prowadzący działalność nielegalnie. Norwegowie zaapelowali do władz o interwencję, tłumacząc, że chcą w branży równych szans. Stronę oskarżającą popiera Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców w branży transportowej (NHO Transport), jak również władze regionalne okręgu Vestfold i gminy Horten.
Reklama

Zabierają pasażerów?

Jedną ze spółek, która znalazła się ostatnio pod ostrzałem, jak podaje ABC Nyheter, jest polsko-norweska firma transportowa Polish- and Norwegian Services AS, której podlega Miami Bus. Strona norweska utrzymuje, że firma co prawda ma pozwolenie na transport busami, ale nie na obsługiwanej przez Unibuss i Paulsen trasie z Sandefjord-Torp do Oslo. 

Dodatkowo Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) oskarża o łamanie zapisów Ustawy o środowisku pracy. Ponadto wykroczeń w ramach jej działalności dopatrzył się Państwowy Zarząd Dróg i Autostrad – chodzi głównie o zasady ruchu drogowego oraz czasu odpoczynku kierowców.

Polish- and Norwegian Services AS zapewnia pasażerom transport minibusami między portem lotniczym Sandefjord-Torp, Horten a Oslo. Rozkład jazdy jest dostosowany do tabeli przylotów samolotów z Polski. Wszyscy kierowcy zatrudnieni w firmie to Polacy.

Apel do ministra transportu

Przez kilka początkowych miesięcy bieżącego roku Statens vegvesen przyglądał się spółce i odnotował szereg nieścisłości w jej funkcjonowaniu. Jak dowiedział się dziennik ABC Nyheter, ich skala była na tyle duża, że Zarząd Dróg i Autostrad postanowił zgłosić je na policję. Do tej pory jednak z jej strony nie zapadła decyzja, czy w sprawie należy wszcząć dochodzenie, na firmę nie nałożono również żadnych kar. Apel, aby podjąć stosowne działania w sprawie nieuczciwych przewoźników, skierowali do ministra transportu politycy Partii Pracy (Ap).
Busy dostosowują się czasowo do przylotów na lotnisko Torp.
Busy dostosowują się czasowo do przylotów na lotnisko Torp. MojaNorwegia
Arbeidstilsynet z kolei, po kontroli przeprowadzonej w polsko-norweskiej spółce 19 czerwca, dopatrzył się zbyt niskich godzinnych stawek dla kierowcy, braku wynagrodzeń za nadgodziny, jak również nieścisłości w umowie z pracownikiem, informuje ABC Nyheter. Przedstawiciele Polish- and Norwegian Services AS w wiadomości dla norweskiego dziennika zdementowali pomówienia, utrzymując, że nie popełniono żadnego wykroczenia. Zapewnili również inspekcji, że dostarczą niezbędną wymaganą dokumentację potwierdzającą legalną działalność. Redakcja MojejNorwegii czeka na komentarz ze strony firmy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Onty_Ja_Gabriel_3.
Onty_Ja_Gabriel_3. 22-11-2019 13:26

JonatanZ napisał:
Już widzę jak Torpexpressen podjeżdża pod drzwi mojego domu i zaprasza na pokład..
Widzę również, jak gawiedź wypowiadająca się na forum kupuje bilet NSB na lotnisko TORP lub u ww przewoźnika..
Skoro korzystam z usług to nie pluję na te usługi.
No – ale to takie typowe, nasze, polskie..
Pozdr.JZ
Co prawda, jestem tą \" forumową gawiedzią\" jak to mnie wypowiadającego się, wyżej opisałeś.
Jednak wiem co osobiście piszę.
Przez te kilkanaście lat tu w Norwegi, miałem już do czynienia z niejednym polskim przewoźnikiem i NIESTETY!!! żaden z nich nigdy nie równał się do tych legalnych NORWESKICH przewoźników! chociaż nawet i sporo droższych jednak nieporównywalnie bezpieczniejszych pod każdym względem.
A nawet jeden raz, straciłem lot do Wrocławia, ponieważ na autostradzie nawalił \"niezawodny złom\" i nikt nie powiedział nawet przepraszam.
Natomiast, jak już znalazłem adres i telefon trefnego przewoźnika i to nie od kierowcy, który prawie na klęczkach błagał by go nie zatłuc, zażądałem zwrotu za bilet lotniczy, to chciano mnie fizycznie zastraszyć!. Dobrze, że chociaż po godzinie, zabrano nas z autostrady!
Dlatego też wątpliwy obrońco \"uciśnionych polskich przewoźników\"
CMOKNIJ MNIE, W SAM ŚRODEK ODBYTU!!!.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PC89
PC89 22-11-2019 11:01

Prawda

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
JonatanZ
JonatanZ 22-11-2019 08:18

Już widzę jak Torpexpressen podjeżdża pod drzwi mojego domu i zaprasza na pokład..
Widzę również, jak gawiedź wypowiadająca się na forum kupuje bilet NSB na lotnisko TORP lub u ww przewoźnika..
Skoro korzystam z usług to nie pluję na te usługi.
No – ale to takie typowe, nasze, polskie..
Pozdr.JZ

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Onty_Ja_Gabriel_3.
Onty_Ja_Gabriel_3. 20-11-2019 22:28

bodys napisał:
wow! redakcja MN czeka na komentarz firmy. Brzmi powaznie Ta administracja od zawsze hołubiła na tym portalu takich hochsztaplerów.
Ba, nawet potrafiła usuwać wszystkie negatywne posty i to wtedy gdy te firmy działały w Norwegi Nielegalnie!.
To czemu się dziwić teraz, że udają zainteresowanie poprawnością.

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kamil k*****l
kamil k*****l 20-11-2019 18:55

co za bzdura poscic 4 osoby co nie dostana rachunku za pzrejazd i skarbowka kary 2 mil i juz

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas