Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Transport i komunikacja

Po kontroli na granicy: kierowcy 47 ciężarówek, w tym z Polski, z zakazem dalszej jazdy

Natalia Szitenhelm-Smeja

24 maja 2023 12:15

Udostępnij
na Facebooku
Po kontroli na granicy: kierowcy 47 ciężarówek, w tym z Polski, z zakazem dalszej jazdy

W 2022 dokładnej kontroli poddano w Norwegii blisko 85 000 pojazdów ciężarowych Bård Asle Nordbø/Statens vegvesen/materiały prasowe

47 samochodów ciężarowych z zakazem wjazdu do Norwegii - to efekty zaledwie jednej kontroli Zarządu Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) przeprowadzonej na początku tygodnia na przejściu granicznym Svinesund. Powodem, dla którego kierowcom odmówiono dalszej jazdy po norweskich drogach, był fatalny stan techniczny pojazdów.
W połowie maja inspektorzy Statens vegvesen przeprowadzili kontrole stanu technicznego pojazdów przejeżdżających przez najpopularniejsze przejście graniczne między Szwecją a Norwegią, przez które każdego dnia przejeżdża ok. 2 tys. samochodów.

Co dziesiąty pojazd zatrzymany

Jak informuje Zarząd Dróg i Autostrad, stan techniczny co dziesiątego pojazdu wykluczał możliwość dalszej jazdy, co oznacza, że kierowcy nie mogą odjechać nim z punktu kontroli do czasu naprawienia usterek. Statens vegvesen jako przykład fatalnego stanu technicznego pojazdu wskazuje ciężarówkę z Polski - naczepa pojazdu miała tak ogromne dziury, że m.in. przewożona w niej zawartość mogła w każdej chwili wypaść przez nie na drogę. - Gdyby ładunek wypadł na drogę, mogłoby to mieć katastrofalne skutki - mówi kierownik stacji Øyvind Ivar Grotterød z Norweskiego Zarządu Dróg Publicznych, cytowany przez serwis NRK.
Pojazd z Polski nie przeszedł kontroli

Pojazd z Polski nie przeszedł kontroliŹródło: statens vegvesen/materiały prasowe/za NRK

Wśród tych pojazdów ciężarowych, których kierowcy nie mogli odjechać z punktu kontroli, znalazła się również ciężarówka z Holandii, gdzie hamulce były w fatalnym stanie. Statens vegvesen wskazuje, że zużycie m.in. okładziny hamulcowej to częsty powód, dla którego dany pojazd nie przechodzi kontroli. 

Naruszanie zasad bezpieczeństwa poprzez fatalny stan techniczny pojazdu to główna przyczyna odmowy kierowcom dalszej jazdy. Innymi są m.in. naruszenie przepisów dotyczących jazdy i odpoczynku. W 2020 roku w sumie ponad 22 tys. kierowców otrzymało zakaz dalszej jazdy - 12 tys. przypadków zbyt ciężkiego lub źle zabezpieczonego załadunku.
Statens vegvesen, NRK, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok