Karta podatkowa w Norwegii + rejestracja numeru konta bankowego GRATIS

Zamów
Reklama

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Pijani kierowcy na drodze i… ronda. To budzi przerażenie norweskich kierowców

Emil Bogumił

18 marca 2023 14:00

Udostępnij
na Facebooku
Pijani kierowcy na drodze i… ronda. To budzi przerażenie norweskich kierowców

Liczba wypadków samochodowych w Norwegii wzrosła w ubiegłym roku o sześć procent. Fot. materiały prasowe Frende Forsikring

97 proc. kierowców Norwegii boi się przynajmniej jednego negatywnego zjawiska, które mogą wystąpić na drodze. Na liście strachu najwyższe miejsce zajęły osoby prowadzące samochód pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Wśród obaw znalazły się także niepokojące zjawiska atmosferyczne oraz inni uczestnicy ruchu drogowego.
Z badania przeprowadzonego przez agencję Norstat wynika, że 74 proc. norweskich kierowców boi się osób prowadzących samochód pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Kolejne miejsce i 61 proc. wskazań zdobyli korzystający z telefonu komórkowego w trakcie jazdy. Czołową trójkę największych niebezpieczeństw uzupełniły zwierzęta pojawiające się na drodze (60 proc.).
 
Obawy Norwegów potwierdzają statystyki wydziału drogowego norweskiej policji (Utrykningspolitiet). Dziennie zatrzymywanych jest średnio 30 pijanych kierowców. W ostatnich latach 25 proc. wypadków, w których występowały ofiary śmiertelne, było spowodowanych przez osoby prowadzące pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.

Długa lista niebezpieczeństw na drodze

Najnowsze badania wskazują, że coraz więcej norweskich kierowców obawia się wystąpienia niespodziewanego zjawiska na drodze. – Jest znacznie więcej kierowców, którzy się czegoś boją, w porównaniu z poprzednimi badaniami – tłumaczy Roger Ytre-Hauge, szef działu motoryzacji w firmie ubezpieczeniowej Frende Forsikring. – Jest o 10 proc. więcej ludzi, którzy boją się śliskich dróg i aż o 20 proc. więcej kierowców boi się zwierząt na drogach. Znacznie bardziej obawiamy się także aquaplaningu, rowerzystów i pieszych – przekazuje organizacja.

TOP 10 niebezpieczeństw na drodze wg. norweskich kierowców

1. Pijani kierowcy – 74 proc.
2. Osoby korzystające z telefonu w trakcie jazdy – 61 proc.
3. Zwierzęta na jezdni – 60 proc.
4. Śliska nawierzchnia – 56 proc.
5. Samochody ciężarowe – 41 proc.
6. Aquaplaning (utrata przyczepności na powierzchni pokrytej wodą) – 40 proc.
7. Rowerzyści – 32 proc.
8. Piesi – 31 proc.
9. Kierowców wyprzedzających pojazd – 20 proc.
10. Ronda – 3 proc.

Trzy proc. badanych odpowiedziało, że nie widzi zagrożeń na drodze.

W 2022 roku na norweskich drogach zginęło 118 osób. To o 38 więcej niż w 2021 roku.

W 2022 roku na norweskich drogach zginęło 118 osób. To o 38 więcej niż w 2021 roku.Fot. stock.adobe.com/licencja standardowa

Więcej niż jedno niebezpieczeństwo częściej wskazywały kobiety niż mężczyźni, wynika z badania Norstat. – Strach może być nie do opanowania i doprowadzić do sparaliżowania. Dzięki niemu można stać się też bardziej czujnym i ostrożnym. Z ankiety wynika, że jednak pomaga. Mężczyźni muszą się od kobiet czegoś nauczyć. Siedem na dziesięć ofiar wypadków drogowych w zeszłym roku to mężczyźni – podsumował Roger Ytre-Hauge z Frende Forsikring.

Źródła: Frende Forsikring, Statens vegvesen, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok