Transport i komunikacja

Opony zimowe w Norwegii: za niewłaściwe ogumienie grożą mandaty

Monika Pianowska

02 grudnia 2020 10:41

Udostępnij
na Facebooku

W przypadku samochodów i przyczep opony zimowe są obowiązkowe od 15 listopada do 31 marca. adobe stock/ licencja standardowa

Zima na norweskich trasach nie rozpieszcza, dlatego zarówno Państwowy Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen), jak i norweska policja co roku podkreślają, jak ważne jest dostosowanie opon pojazdu do panujących w kraju fiordów warunków atmosferycznych i apelują do kierowców – szczególnie ciężarówek – o odpowiednie przygotowanie się do jazdy.
Poza wytycznymi co do ogumienia w konkretnych okresach roku i troską o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego warto mieć w pamięci także opłaty grożące np. za jazdę ze zbyt małą głębokością bieżnika lub bez odpowiednio oznakowanych opon zimowych. Wymagania odnośnie ogumienia wraz z obowiązującym taryfikatorem mandatów Statens vegvesen przypomina w komunikacie na swojej stronie.

Kiedy trzeba założyć opony zimowe?

Wymóg posiadania co najmniej 5 milimetrów głębokości bieżnika do pojazdów powyżej 3,5 t obowiązuje między 1 listopada a pierwszą niedzielą po drugim dniu Wielkanocy. W  przypadku okręgów Nordland, Troms i Finnmark natomiast – od 16 października do 30 kwietnia. Dla kamperów o wadze 3,5-7,5 t i przy tym samym podziale na daty i okręgi bieżnik opon musi mieć głębokość przynajmniej 3 mm. Poza tymi okresami kampery i pozostałe ciężkie pojazdy mogą być wyposażone w opony o średnicy 1,6 milimetra.

Za oponę zimową uznaje się oponę typu „błoto i śnieg” lub dodatkowo z tzw. symbolem alpejskim. Opona błotno-śniegowa jest oznaczona literami „M + S”, alternatywnie „MS”, „M&S” lub „MS”, natomiast w symbolu alpejskim widnieją 3 szczyty górskie i płatek śniegu. Opony zimowe mogą być z kolcami lub bez.

W przypadku samochodów i przyczep dla samochodów, z których każdy dopuszcza całkowitą masę powyżej 3500 kg, opony zimowe są obowiązkowe w okresie od 15 listopada do 31 marca. Nie dotyczy to samochodów kempingowych poniżej 7500 kg.

Na najtrudniejsze warunki: kolce lub łańcuch

Popularne i praktyczne na norweskich drogach zimą, a w niektórych regionach nawet i przez dłuższy okres w roku, są opony z kolcami (piggdekk), dozwolone jednak tylko w czasie, w którym obowiązuje stosowanie opon o głębokości bieżnika co najmniej 5 mm. Zamiast kolców na oponach dla lepszej przyczepności można zamontować łańcuch i zabierać go ze sobą bez względu na porę roku, jeśli możliwe będzie wystąpienie na drodze np. lodu.
Zamiast kolców na oponach dla lepszej przyczepności można zamontować łańcuch.

Zamiast kolców na oponach dla lepszej przyczepności można zamontować łańcuch. stock.adobe.com/licencja standardowa

Samochód o masie powyżej 3500 kg wyposażony w opony z kolcami musi je mieć na kołach znajdujących się na tej samej osi. W przypadku montażu podwójnego, również w przyczepach, wystarczą opony z kolcami na jednym z kół. Pojazd musi mieć mniej więcej taką samą liczbę kolców we wszystkich piggdekkach.
Jeśli przyczepa jest zaprojektowana do prędkości powyżej 50 km/h i wyposażona w hamulec zasadniczy, na wszystkich kołach na wszystkich osiach muszą znajdować się opony z kolcami.

Mandaty za niewłaściwie dobrane opony w Norwegii

Za jazdę ze zbyt płytkim bieżnikiem lub z nieodpowiednio oznakowanymi oponami można w Norwegii otrzymać karę grzywny. Oto obowiązujący taryfikator:

1000 NOK za oponę w przypadku pojazdów silnikowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 7500 kg włącznie;

2000 NOK za oponę w przypadku pojazdów silnikowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7500 kg;

Za brakujący łańcuch opłata wynosi:

750 NOK dla pojazdów silnikowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 7500 kg włącznie;

1200 NOK za pojazdy silnikowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7500 kg;

1500 NOK dla pojazdów silnikowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7500 kg, które ciągną przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3500 kg;

Zakaz użytkowania pojazdu w przypadku niewystarczającej przyczepności może zostać nałożony niezależnie od mandatu lub upomnienia.

źródło: Statens vegvesen
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram