Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Potwierdź swoje wykształcenie w Norwegii

Reklama

Transport i komunikacja

Opłata dla elektryków za przejazd tunelami Ryfast wzrośnie do 70 procent normalnej stawki. To pierwsza taka decyzja w Norwegii

Emil Bogumił

23 lutego 2023 18:45

Udostępnij
na Facebooku
Opłata dla elektryków za przejazd tunelami Ryfast wzrośnie do 70 procent normalnej stawki. To pierwsza taka decyzja w Norwegii

Na zdjęciu: Ryfasttunnelen. Fot. Bård Asle Nordbø, Statens vegvesen

Ferde – operator opłat drogowych w systemie tuneli Ryfast – wprowadzi podwyżkę dla kierowców samochodów elektrycznych. Zmiany zaakceptowała Rada Rogaland. Region będzie pierwszym okręgiem Norwegii, w którym posiadacze elbili zapłacą 70 proc. stawki za przejazd.
Samorządowcy zgodzili się na podwyższenie opłaty dla pojazdów przejeżdżających przez Ryfast o 10 proc. Samochody napędzane paliwami kopalnymi zapłacą:

  • 131,12 NOK za przejazd tunelem Ryfylke (wcześniej 119,20 NOK),
  • 26,4 NOK za przejazd tunelem Hundvåg (wcześniej 24 NOK).

Łączny koszt podróży wzrośnie ze 143,20 NOK do 157,52 NOK. Jednocześnie, władze okręgu jako pierwsze Norwegii zdecydowały się podnieść stawkę dla podróżujących elbilami z 50 do 70 proc. kwoty przewidzianej dla diesli i benzyniaków. Oznacza to, że wysokość bompenger wzrośnie z 71,60 NOK do 110,26 NOK. W koszt przejazdu wejdą:

  • 91,78 NOK za przejazd tunelem Ryfylke (wcześniej 59,60 NOK),
  • 18,48 NOK za przejazd tunelem Hundvåg (wcześniej 12 NOK).

Kwoty dotyczą posiadaczy AutoPass.

Rząd uszczupla zniżki dla posiadaczy elbilii

Zmianę stawki bompenger z 50 do 70 proc. normalnej kwoty umożliwiła nowelizacja przepisów, która weszła w życie 1 stycznia 2023 roku. Regulacje pozwoliły zwiększyć opłaty o maksymalnie 20 punktów procentowych. Propozycję władz Rogaland poparli także samorządowcy w Stavanger. System tuneli Ryfast będzie pierwszym obszarem w Norwegii, na którym kierowcy elbili płacą 70 proc. stawki przewidzianej dla posiadaczy diesli i benzyniaków.
Ryfast to najdłuższy na świecie system tuneli podwodnych. Biegnie od Stavanger do Strand.

Ryfast to najdłuższy na świecie system tuneli podwodnych. Biegnie od Stavanger do Strand.Il. Statens vegvesen

Większego wpływu z tytułu poboru bompenger w tunelach Ryfylke i Hundvåg domagał się Zarząd Dróg Publicznych (Statens vegvesen). Ferde – działające w imieniu władz lokalnych – może wprowadzić korektę opłat po zatwierdzeniu zmian przez Ministerstwo Transportu. Ostatniej zmiany stawki na odcinku dokonano 1 lipca 2022 roku.

Źródła: NRK, Ferde
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok