Transport i komunikacja

Nowocześnie i na prąd: pierwsze elektryczne autobusy w Ålesund i okolicach

Monika Pianowska

15 czerwca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

W przypadku północnego zachodu Norwegii Vy Buss zdecydował się na model Volvo 7900 Electric. adobe.stock.com/ fot. VanderWolf Images/ tylko do użytku redakcyjego

W ramach założenia Norwegii, aby do 2030 roku zniwelować emisję gazów cieplarnianych o 50-55 proc., w kolejnym regionie kraju fiordów pojawią się elektryczne autobusy. Dzięki współpracy państwowego przewoźnika Vy Buss i ABB, szwajcarskiego producenta mi.in. systemów elektroenergetycznych, zasilane prądem pojazdy wyjadą na ulice gmin Ålesund, Giske, Sula i Skodje.
Poza tym, że nowoczesne autobusy mają zapewnić pasażerom komfort, otoczeniu ciszę, a operatorowi oszczędność, według danych władz okręgu Møre og Romsdal powinny one przejeżdżać rocznie 750 tys. kilometrów. Zapewni to redukcję 840 ton dwutlenku węgla, co odpowiada emisji około 420 samochodów z silnikiem spalinowym.
Ponadto w porównaniu do tradycyjnych autobusów te na baterie są bardziej wydajne, dzięki czemu używając tej samej ilości energii, są w stanie przejechać trzy razy więcej niż diesle.

Gotowe już za kilka miesięcy

W przypadku północnego zachodu Norwegii Vy Buss zdecydował się na model Volvo 7900 Electric. Pojazdy te będą wyposażone w baterię o mocy 330 kWh  zasięgu około 200 kilometrów. Ładowarkami zajmie się ABB Terra. 10 bezemisyjnych autobusów w Ålesund i okolicach powinno się planowo pojawić już 1 stycznia 2021 roku.

Poniżej: od 2021 dziesięć takich autobusów ma wyjechać na lokalne drogi.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram