Zasiłki na dzieci w Norwegii
Sprawdź
Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nowe ograniczenia w centrum Oslo. Kolejne ulice nie dla samochodów Transport i komunikacja
Maja Zych 04 czerwca 2018
13:53

Nowe ograniczenia w centrum Oslo. Kolejne ulice nie dla samochodów

Skomentuj
Zamiast samochodów wokół Ratusza mają stanąć m.in. ogródki restauracyjne. By Andreas Haldorsen [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
Od 4 czerwca 2018 roku w stolicy Norwegii obowiązuje nowy schemat ruchu samochodowego w centrum miasta. Zgodnie z wytycznymi Bymiljøetaten (Miejski Wydział Środowiska) samochody nie wjadą m.in. na Fridtjof Nansens plass przed Ratuszem. Wprowadzone zmiany mają ograniczyć ruch samochodowy w centrum Oslo i ułatwić poruszanie się po mieście pieszym.
Na zamkniętych placach mają stanąć ławki i stoliki dla mieszkańców, a także ma się pojawić więcej zieleni – pod koniec wakacji rozpocznie się sadzenie drzew i kwiatów.
Reklama

Brak przejazdu przez centrum

Jedną z najważniejszych zmian, która może dać się we znaki mieszkańcom, jest zamknięcie Fridtjof Nansens plass przed Ratuszem, gdzie nie będą mogły wjechać zarówno samochody, jak i autobusy turystyczne. Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych zostały przeniesione na Tordenskiolds gate. Od poniedziałku zabroniony jest także przejazd przez Christiania Torv. Aby ułatwić kierowcom poruszanie się po mieście, przy zamkniętych odcinkach stanąć mają specjalne znaki informujące o nowych przepisach.

Zmiany w ruchu w stolicy nie są jednak ostateczne – radni pracują obecnie nad bardziej trwałymi rozwiązaniami, co – jak twierdzą – wymaga jednak solidnego przygotowania i czasu.

Tak prezentuje się obecnie ruch samochodowy w Oslo:
screenshot: https://www.oslo.kommune.no/getfile.php/13283360/Innhold/Gate%2C%20transport%20og%20parkering/Sentrum_kj%C3%B8rem%C3%B8nster_bil.pdf

Nowa przestrzeń dla mieszkańców

Dzięki decyzji o zamknięciu dla samochodów popularnych placów, miasto zyskało dużą przestrzeń, którą mogą przeznaczyć na wypoczynek i rekreację mieszkańców. Radni ze stolicy chcą zamienić Plac Fridtjofa Nansena w miejsce, gdzie będzie toczyć się życie towarzyskie – mają tam powstać miejsca do odpoczynku i ogródki restauracyjne. Ponadto w planach jest zasadzenie drzew i kwiatów.

Krytyka policji

Oprócz wielu kierowców, mało przychylna zmianom w organizacji ruchu jest też norweska policja. Funkcjonariusze z Oslo są zdania, że nowy schemat jest nielogiczny, a zastosowanie znaków informacyjnych może być niewystarczającym środkiem, aby powstrzymać samochody przed wjazdem do centrum.

– Schemat jazdy jest nielogiczny i w niektórych przypadkach prowadzi ruch z powrotem w okolice, które mają być wolne od samochodów. […] Uważamy, że użycie jedynie znaków nie jest rozsądnym podejściem, biorąc pod uwagę to, jaki efekt chce się osiągnąć – mówi Inge Brekke z policji w Oslo.
Reklama
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas