Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Loty regionalne w Norwegii potaniały. Większość obsługują linie Widerøe

Monika Pianowska

07 kwietnia 2024 09:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Loty regionalne w Norwegii potaniały. Większość obsługują linie Widerøe

Konkurs na obsługę 21 połączeń regionalnych FOT na najbliższych kilka lat wygrały norweskie linie Widerøe. stock.adobe.com/ fot. Jerry/ tylko do użytku redakcyjnego

Od 1 kwietnia loty regionalne w Norwegii będą nawet o połowę tańsze, po tym jak rząd wydał miliard koron na obniżki cen na trasach FOT. Linie Widerøe, które w ciągu najbliższych kilku lat będą obsługiwać w sumie 21 takich połączeń, pozytywnie oceniają tańsze loty, ale ostrzegają jednocześnie, że ​​zmiana może spowodować wyzwania dla osób podróżujących służbowo i transportu pacjentów.
Cena dotyczy biletu jednorazowego w elastycznej taryfie, z jednym bagażem rejestrowanym. Jako przykład NRK podaje trasę z Bodø do Svolvær (Lofoty), za przelot którą przed 1 kwietnia trzeba było zapłacić nawet 1291 koron. Obecnie jednak maksymalna kwota za bilet wynosi 702 korony. Oznacza to spadek kosztów o 46 proc.

Tam, gdzie się... nie opłaca?

W Norwegii większość tras lotów ma charakter komercyjny. Oznacza to, że linie lotnicze same decydują, gdzie i kiedy chcą polecieć, czyli przeważnie tam, gdzie się to zwyczajnie opłaca. Aby zapewnić dobrą ofertę przelotów na terenie całego kraju, państwo wykupuje transport na trasach lotniczych, na których komercyjnie nie przyniosłoby to większego zysku. W związku z zakupem nakładane są na nie tzw. obowiązki użyteczności publicznej (FOT).
Zwykle przydział zostaje przyznany linii lotniczej oferującej najniższą cenę za przelot. W okresie obowiązywania umowy przewoźnik uzyskuje wyłączne prawo do wykonywania lotów rozkładowych na danej trasie. Konkurs na obsługę 21 połączeń regionalnych FOT na najbliższych kilka lat wygrały norweskie linie Widerøe.
Dyrektor generalny Widerøe, Stein Nilsen, zalecił rządowi „wzięcie modelu hiszpańskiego”.

Dyrektor generalny Widerøe, Stein Nilsen, zalecił rządowi „wzięcie modelu hiszpańskiego”.Źródło: stock.adobe.com/ fot. Photofex/ tylko do użytku redakcyjnego

Są przekonane, że klienci dostaną tańsze loty, twierdzą jednak, że zmiana nie pozostanie bez konsekwencji. Utrudnia to bowiem wykorzystanie całkowitej przepustowości w miejscu docelowym.
Wcześniej dyrektor generalny Widerøe, Stein Nilsen, zalecił rządowi „wzięcie modelu hiszpańskiego” i przyjrzenie się nowym schematom cenowym, w których lokalna ludność otrzyma solidną zniżkę. Miałoby to zagwarantować, że najpopularniejsze bilety nie zostaną zajęte przez osoby podróżujące w celach wakacyjnych i turystycznych z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.
Źródło: NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


kotadolf .

07-04-2024 18:24

Od 1-go kwietnia...dowciapna obnizka.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok